Według analityków w pierwszych 10 tygodniach III kw. br. sprzedaż drukujących laserowych MFP w Polsce poszła w górę o 28 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. Są to dane od dystrybutorów. Tym samym nasz rynek plasuje się w czołówce pod względem wzrostu wśród krajów zachodniej Europy (do której w tym badaniu zaliczono Polskę). W 17 państwach sprzedaż dystrybucyjna laserowych maszyn wielofunkcyjnych zwiększyła się średnio o 12 proc. (rok do roku).
 
Za wzrostem stoi głównie popyt na kolorowe MFP, które odpowiadają już za 20 proc. wszystkich maszyn drukujących sprzedanych w dystrybucji w badanych krajach. Klienci kupili o 17 proc. więcej tego typu urządzeń niż przed rokiem. To z kolei Context wyjaśnia spadkiem cen – średnio o 14 proc. w porównaniu z ub.r., z 630 euro na 517 euro – spowodowanym dużą konkurencją między producentami.
Dla laserowych maszyn mono odnotowano 8-procentowy wzrost. W ich przypadku spadek cen był dużo mniejszy – o 4 proc. rok do roku, średnio do 233 euro za urządzenie.

Wzrost sprzedaży laserowych MFP w dystrybucji w pierwszych 10 tygodniach III kw. 2015 r. w poszczególnych krajach
 
Polska           28%
Niemcy          39%
Włochy           -7%
Francja          -1%
Wielka Brytania  5%
Hiszpania       -8%
Holandia        14%
Szwajcaria       7%
Szwecja           -5%
Portugalia        29%
Finlandia         -28%
Dania              -10%
Belgia                8%
Austria               4%
Norwegia         -23%

Źródło: Context