List otwarty z informacją dotyczącą Superfisha wystosował dyrektor techniczny Lenovo, Peter Hortensius. Superfish to generujący reklamy program adware, instalowany w laptopach dla użytkowników indywidualnych Lenovo od kilku miesięcy. W sieci pojawiły się raporty, że powoduje lukę w zabezpieczeniach, co zaniepokoiło internautów.

Peter Hortensius poinformował, że Superfisha może już automatycznie zablokować i usunąć oprogramowanie zabezpieczające Microsoftu, McAfee i Symantec’a. Lenovo również udostępniło narzędzie do usuwania feralnej aplikacji. Jest także ręczna instrukcja pozbycia się „super ryby”.

W związku z problemami z Superfishem Lenovo opracowuje plan działań dla eliminowania luk oprogramowania i zapewnienia jego bezpieczeństwa. Kolejne kroki zostaną przedstawione jeszcze w tym tygodniu.

Producent rozważa uproszczenie pierwszej konfiguracji komputera (czyli czytelny system operacyjny i oprogramowanie, które znajdują się w urządzeniu i są gotowe do pracy zaraz po wyjęciu z opakowania), bezpośrednią współpracę z użytkownikami, ekspertami od ochrony prywatności, bezpieczeństwa i innymi podmiotami, w celu szybkiego opracowania właściwej strategii preinstalowania oprogramowania, zwracanie się z prośbą o opinię i ocenę produktów także do krytyków.