Lenovo poinformowało, że udostępniło narzędzie do automatycznego usuwania programu Adware Superfish Discovery oraz generowanego przez niego certyfikatu (można je znaleźć tutaj). Aplikacja, która przez ostatnich kilka miesięcy była fabrycznie instalowana w laptopach konsumenckich chińskiego producenta, może – jak obawia się wielu użytkowników – zagrażać bezpieczeństwu danych. Na stronie producenta jest także instrukcja ręcznego usuwania programu. 

Lenovo współpracuje z McAfee i Microsoftem nad kwarantanną lub usunięciem oprogramowania i jego certyfikatu. Producent zapewnia, że dzięki temu luka w zabezpieczeniach zostanie automatycznie usunięta. Microsoft dodał narzędzie do likwidacji Superfisha w aktualizacji programu Windows Defender.

Chińska firma potwierdziła także, że w styczniu zaprzestała fabrycznego instalowania oprogramowania Superfish i zablokowała jego połączenia z serwerem. Lenovo przyznało, że niedawno dowiedziało się o potencjalnej luce w zabezpieczeniach (dotąd informowało, że nie ma dowodów, iż Superfish jest ryzykowny). Zaznacza, że problem nie dotyczy notebooków ThinkPad, tabletów, komputerów stacjonarnych, smartfonów, serwerów i urządzeń pamięci masowej.

„Przepraszamy, jeżeli nasi użytkownicy poczuli się zaniepokojeni (...) Będziemy nadal ułatwiać klientom usuwanie tego oprogramowania i zagrożonych certyfikatów” – oświadczyło Lenovo.