Problemy ze znalezieniem kompetentnych fachowców w branży są coraz większe – wynika z badania Global Knowledge. W regionie EMEA brak odpowiednich kwalifikacji wśród pracowników stwierdza 66 proc. menadżerów IT w porównaniu do 49 proc. w 2016 r. Na świecie liczba szefów IT, którzy mają ten sam problem, w ciągu roku, jest mniejsza, wzrosła do 38 proc. w br.

Według Global Knowledge kadra zarządzająca IT widzi korzyści z zatrudniania osób uczestniczących w profesjonalnych szkoleniach - 44 proc. przyznało, że przekłada się to na szybszą realizację obowiązków, a 39 proc. stwierdziło, że przeszkoleni pracownicy zyskują wartościową dla firmy wiedzę i kompetencje.

Wyniki ankiety przeprowadzonej przez Linux Polska pokazują, że najbardziej cenione sposoby zdobywania wiedzy to warsztaty i szkolenia certyfikowane. Wskazało je odpowiednio 48 i 32 proc. pytanych. Zaskakująco niski wynik miała indywidualna nauka online – 13 proc. Niecałe 7 proc. wybrało studia podyplomowe.

Osoby, które dysponują certyfikatem, mogą liczyć na wyższe wynagrodzenia. W regionie EMEA średnio o prawie 13 proc. więcej w porównaniu z pracownikami, którzy nie mają takiego potwierdzenia kwalifikacji, oczekiwanego przez pracodawcę. Największe jest zapotrzebowanie na fachowców od cyberbezpieczeństwa – specjaliści z tego zakresu mogą liczyć na najwyższe średnie wynagrodzenie.