Koncern oznajmił, że rozpoczyna dużą restrukturyzację. W związku z tym nowego zajęcia będzie musiało sobie poszukać 3 – 4 tys. pracowników. Zwolnienia mają objąć głównie europejskie biura. Pierwsze wymówienia wręczono dziś. Z naszych informacji wynika, że otrzymali je również pracownicy polskiego biura. Cięcia obejmą głównie działy sprzedaży. Ich ostateczna skala zależy od rezultatu rozmów w sprawie zwolnień grupowych w poszczególnych krajach.

Microsoft zapewnia, że nie chodzi o oszczędności, lecz o reorganizację jednostek sprzedażowych. Zamierza zbudować "kwitnącą infrastrukturę partnerską" wokół Surface'a, urządzeń z Windows, Office 365 i Xboksa. Zapowiada także nowe rozwiązania Internetu rzeczy i dążenie do rozwoju na nowych rynkach, jak mieszana rzeczywistość (Mixed Reality – łącząca elementy fizyczne i wirtualne, jak platforma HoloLens) oraz sztuczna inteligencja.

W segmencie biznesowym firma skoncentruje się na dwóch obszarach: enterprises oraz małe, średnie firmy i korporacje (SMC). Ruszyła reorganizacja zespołów sprzedaży zgodnie z tą strukturą.

Szanse rozwoju firma widzi w takich sektorach jak produkcja, handel, opieka zdrowotna, finanse, szkolnictwo i administracja publiczna. Na tych rynkach wertykalnych Microsoft ma pozyskiwać klientów stymulując popyt na produkty do wyposażenia nowoczesnego miejsca pracy (jak Surface i inne urządzenia z Windows, Office 365), aplikacje biznesowe i rozwiązania infrastrukturalne.

Celem zmian jest przede wszystkim zwiększenie przychodów z rozwiązań chmurowych. Od 2014 r., gdy szefem koncernu został Satya Nadella, to jeden z priorytetów biznesu Microsoftu – zgodnie z lansowaną obecnie strategią Cloud First, Mobile First. Aczkolwiek filar "mobilny" Microsoftu nieco się chwieje po zakończeniu produkcji Lumii w końcu 2016 r. i stratach, jakie amerykańska korporacja poniosła na smartfonach (sam zakup działu urządzeń od Nokii kosztował ponad 7 mld dol.). W związku ze spadkiem wartości tego biznesu w lipcu 2015 r. koncern odpisał od zysku 7,6 mld dol. Zwolniono ok. 20 tys. byłych pracowników fińskiej firmy. 

Microsoft deklaruje wsparcie niezależnych dostawców oprogramowania (ISV), którzy pomogą zbudować chmurową potęgę koncernu. Wskaźnik run rate przychodów z chmury komercyjnej w I kw. br. sięgnął 15,2 mld dol. wobec 14 mld dol. w poprzednim kwartale.

Jak zauważa Microsoft, zmiany będą wymagały od pracowników niektórych jednostek nowego sposobu działania.