Raport „Straty netto – oszacowanie globalnego kosztu cyberprzestępczości” został opracowany przez Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (Center for Strategic and International Studies – CSIS). Wynika z niego, że straty związane z nielegalną działalnością w przestrzeni cyfrowej przekraczają 400 mld dol. i mogą kosztować utratę 200 tys. miejsc pracy w USA i 150 tys. w Unii Europejskiej. Cyberprzestępczość wpływa negatywnie przede wszystkim na wyniki finansowe przedsiębiorstw oraz na krajowe rynki, a także na handel, konkurencyjność, innowacje i wzrost światowej gospodarki. Dane szacunkowe CSIS pokazują, że cyberprzestępczość zmniejsza wartość generowaną przez Internet o 15-20 proc. 

Z raportu wynika, że w Stanach Zjednoczonych w ub.r. 3 tys. firm otrzymało od rządu oficjalne powiadomienie o ataku hakerskim. Zdecydowana większość z nich działa w retailu. W Wielkiej Brytanii straty w branży detalicznej wskutek cyberprzestępstw wyniosły 850 mln dol. 

CSIS podaje, że globalne straty związane z naruszeniem bezpieczeństwa danych osobowych mogą wynosić nawet 160 mld dol. Około 15 proc. mieszkańców USA (40 mln osób) padło ofiarą ataku hakerskiego, w wyniku którego ich dane osobowe zostały skradzione.

Stwierdzono także, że koszty naprawy szkód wyrządzonych przez cyberprzestępców znacznie przewyższają bezpośrednie straty. Np. we Włoszech straty związane bezpośrednio z atakami hakerów wyniosły łącznie 875 mln dol., a koszty naprawy – 8,5 mld dol.