Według producenta ryzyko będzie rosnąć przez większą część 2012 roku, a przestępców zainteresuje nie tylko sprzęt komputerowy. W niebezpieczeństwie znajdą się użytkownicy telefonów komórkowych — McAfee Labs spodziewa się, że liczba ataków w przyszłym roku znacząco wzrośnie, zaś ich celem mogą być urządzenia i programy umożliwiające korzystanie z bankowości internetowej. 

Producent ostrzega także przed włamaniami do samochodów i urządzeń, które wykorzystują tzw. systemy wbudowane (sterujące maszyną). Staną się one celem przestępców, którzy według McAfee próbują atakować bezpośrednio sprzęt, aby uzyskać kontrolę np. nad autami, nawigacjami GPS, urządzeniami sieciowymi. Zdaniem producenta można to zrobić na dwa sposoby: podczas produkcji lub nakłaniając użytkownika do ściągnięcia złośliwego oprogramowania. Do tego typu zdarzeń dochodziło w mijającym roku. McAfee Labs spodziewa się, że staną się one częstsze w 2012 r. Celem może być elektronika użytkowa.

Według McAfee w nowym roku grozi nam kolejna fala spamu. Jego ilość spada w ciągu ostatnich 2 lat, ale lukę mogą wypełnić firmy reklamowe pozyskujące adresy z takich źródeł jak upadające przedsiębiorstwa, serwisy internetowe itp. Spamerzy będą sobie śmielej poczynać w USA, gdzie zgoda odbiorcy na wysyłanie reklam e-mailem nie jest konieczna (w Polsce uzyskanie takiej zgody jest wymagane na mocy ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną). 

Zakłócanie przez hakerów pracy przedsiębiorstw użyteczności publicznej, takich jak wodociągi i sieci energetyczne to kolejne przewidywane zagrożenie. Zdaniem producenta antywirusów systemy sterowania stosowane w przemyśle nie były projektowane z myślą o współczesnych systemach łączności, przez co są słabo zabezpieczone. Nasilą się także przypadki haktywizmu, czyli ataki (np. na sieci komputerowe) mające na celu nagłaśnianie określonych poglądów lub wymuszanie zmian politycznych. Przykładem są tegoroczne działania grupy „Anonymous”, która w Polsce pod koniec 2011 r. miała zaatakować konta pocztowe księży Marianów.

Jak chronić się w 2012 roku? Zdaniem McAfee cyberprzestępcy atakują przede wszystkim poprzez botnety, dlatego można zmniejszyć ryzyko np. nie ściągając plików i programów z niezaufanych źródeł. Firma zaleca także ochronę komputera antywirusem i używanie silnych haseł.