Wykorzystywanie prywatnych urządzeń do pracy cieszy się coraz większą popularnością. Trend BYOD  (Bring Your Own Device) zyskuje na znaczeniu zarówno na świecie jak i w Polsce. Według badania Ipsos Mori „Nowoczesne IT w MŚP”, w niemal połowie małych i średnich firm w naszym kraju korzysta się z prywatnych urządzeń mobilnych w miejscu pracy. Zapewnia to dużą wygodę i umożliwia przedsiębiorstwom ograniczenie kosztów związanych z zakupami firmowego sprzętu IT. Jednocześnie, jednak, niesie wiele zagrożeń. Wymaga przygotowania i wdrożenia odpowiedniej polityki bezpieczeństwa.

Posiadanie sformalizowanych reguł korzystania z własnych urządzeń w firmie deklaruje tylko 46  proc. polskich małych i średnich przedsiębiorstw. Nie lepiej jest i w dużych firmach. Badanie przeprowadzone przez Samsunga pokazuje, że wśród firm zatrudniających powyżej tysiąca pracowników zdefiniowaną politykę w zakresie BYOD posiada jedynie 44 proc. ankietowanych.

Z raportu firmy Gemalto wynika, że 68% firm pozwala swoim pracownikom na logowanie się w systemach firmowych poprzez prywatne dane logowania używane mediach społecznościowych. Szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i zarządzania dostępem do firmowych zasobów prowadzi jedynie 49 proc. uczestników badania. „Brak sprzeciwu pracodawców na uzyskiwanie przez pracowników dostępu do systemów firmy przy pomocy haseł do Facebooka czy Twittera powinien być alarmujący, zwłaszcza gdy pracownicy nie przeszli szkoleń tłumaczących metodykę tworzenia silnych haseł” – ostrzega Jakub Gałczyk z firmy Atman. Wyniki badania Keeper Security pokazały, że najpopularniejszym hasłem w polskiej sieci w 2016 roku był ciąg cyfr 123456.

Stworzenie przejrzystych i skutecznych polityk bezpieczeństwa w zakresie BYOD jest dużym wyzwaniem zarówno dla samych przedsiębiorców jak i zewnętrznych konsultantów czy dostawców. Integratorzy oferujący rozwiązania IT dla firm mogą zyskać wartość dodaną do swojej oferty poprzez doradztwo w zakresie zapewnienia bezpiecznych zasad korzystania z firmowych systemów poprzez prywatne urządzenia.