W popularnych serwisach aukcyjnych przedsiębiorcy - sprzedawcy elektroniki oferują nowe produkty nie wystawiając faktur – twierdzi resort finansów. Ostrzega, że monitoruje takie platformy. Według jego ustaleń firmy zarejestrowane jako podatnicy VAT, wystawiając sprzęt na sprzedaż, w parametrach aukcji wskazują: „nie wystawiam faktury". Ministerstwo utrzymuje, że to rozpowszechniona praktyka w handlu elektroniką, niezgodna z przepisami VAT. Z zapowiedzi resortu wynika, że przedsiębiorcy prowadzący taki handel nie unikną problemów.

 „Ostrzegamy, że opisane zachowanie jest niezgodne z przepisami ustawy o VAT i może wskazywać na chęć zaniżenia podstawy opodatkowania VAT, co skutkuje powstaniem zaległości podatkowej oraz sankcji VAT.” – informuje ministerstwo.

Zapowiada, że wkrótce będzie się kontaktować z takimi podatnikami, aby „wyjaśnić kwestie wystawiania faktur za transakcje”.

„W najbliższym czasie podatnicy, którzy w parametrach aukcji informują „Nie wystawiam faktury", a są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni oraz tacy, których charakter sprzedaży może świadczyć o działalności gospodarczej, otrzymają powiadomienia” -  zapowiada resort.

Wyłowieni przez służby resortu przedsiębiorcy mają otrzymać zawiadomienia e-mailem lub SMS. Powinni wówczas kontaktować się z właściwym urzędem skarbowym w celu wyjaśnienia sprawy.

To kolejne w ostatnim czasie ostrzeżenie Ministerstwa Finansów skierowane do sprzedawców elektroniki. W styczniu br. resort informował, że na aukcjach stwierdzono niezgodne z przepisami VAT stosowanie procedury VAT – marża przy sprzedaży używanego sprzętu. Również takie praktyki fiskus uznaje za próbę zaniżenia podatku i zapowiada stosowane sankcje.