Od ponad 6 lat koncern uczestniczy w prowadzonym przez Allegro programie Współpraca w Ochronie Praw. Jak poinformowała Bogna Niklasiewicz, kierownik WOP, Microsoft regularnie monitoruje aukcje w serwisie, a Allegro reaguje bardzo szybko na zgłoszenia podejrzanych ofert. – Są usuwane niemalże natychmiast, o ile potwierdzi się ich nielegalny charakter – zapewniła przedstawicielka Allegro.

Współpraca w Ochronie Praw dotyczy wszystkich produktów oferowanych przez Microsoft na Allegro. Największym problemem są nielegalne klucze legalizacyjne i podróbki. Koncern ostrzega przed kupowaniem kluczy produktu, oferowanych także jako ESD (Electronic Software Distribution). – Pochodzą najczęściej z kradzieży i są blokowane przez Microsoft. Zdarza się, że ich nabywcy pomyślnie instalują oprogramowanie, ale po kilku dniach otrzymują komunikat o nielegalnym pochodzeniu kopii – wyjaśnia Krzysztof Janiszewski, zajmujący się ochroną własności intelektualnej w Microsofcie. 
Namierzony przez Microsoft rekordzista chciał sprzedać na Allegro prawie 2 tys. kluczy. Stwierdzono także sprzedaż podróbek – najczęściej są to Windows 7 Ultimate i Microsoft Office 2010 Professional Plus w angielskiej wersji językowej, które można kupić za 40 proc. wartości produktu oryginalnego.

Osobnym problemem są oferty systemów Windows w wersji OEM pochodzących ze starych komputerów. Zgodnie z umową licencyjną OEM, oprogramowanie, które zostało preinstalowane na jednym komputerze, jest do niego przypisane już na stałe. Ponowna instalacja na innym urządzeniu jest nielegalna – ostrzega Microsoft.

Koncern przypomina, że użytkownicy, którzy chcą zalegalizować system operacyjny, mogą kupić specjalny zestaw u jednego z autoryzowanych partnerów. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie www.microsoft.com/poland/piratnie/rozwiazania_legalizacyjne.mspx. Jeśli ktoś podejrzewa, że kupił pirackie oprogramowanie Microsoftu, może zgłosić wątpliwości na adres mailowy piratnie@microsoft.com, bądź też skorzystać z pomocy na stronie www.microsoft.com/howtotell/default.aspx?displaylang=pl, gdzie znajdują się informacje na temat sposobu rozpoznawania nielegalnych produktów.

Bogna Niklasiewicz z Allegro zwraca uwagę, że należy ostrożnie podchodzić od ofert kuszących wyjątkowo nisko ceną. – W razie wątpliwości użytkownicy serwisu mogą skontaktować się z właścicielem marki. Kontakty do 248 marek, z którymi serwis współpracuje i do których można się zwrócić z prośbą o opinię, znajdują się na stronie www.allegro.pl/wop – poinformowała przedstawicielka serwisu.