Jak zapowiedziała Gavriella Schuster, wiceprezes Microsoftu odpowiedzialna za współpracę z partnerami, chmura tworzy "nową erę możliwości" dla całego ekosystemu partnerskiego, prowadząc do zacieśnienia i zwiększenia współpracy z integratorami i resellerami. „Zarówno klienci, jak i partnerzy stopniowo przenoszą się do chmury i przyspieszają cyfrowe transformacje, co prowadzi do nowego, zupełnie innego poziomu współpracy" - stwierdziła wiceprezes.

"Sieć partnerska Microsoftu ewoluuje, by umożliwić partnerom generowanie zysków z tej możliwości" - podkreśliła.

Przed rozpoczynającą się 14 lipca konferencją partnerską Inspire 2019 koncern z Redmond wycofał się z krytykowanych przez partnerów zmian w ramach licencji na własny użytek (UIR - nadal będą dostępne). Zapowiedziano natomiast szereg inwestycji, które mają pomóc resellerom i integratorom czerpać korzyści z kompetencji w zakresie rozwiązań chmurowych.

Wśród wielu nowości są m.in. nowe, zaawansowane specjalizacje, które - jak przekonuje gigant - pozwolą partnerom wykazać się wiedzą, doświadczeniem i możliwościami w zakresie wdrożeń, wykraczającymi nawet poza złoty poziom partnerstwa. Obejmują one: migrację Windows Server i SQL Server do Azure, migrację baz danych Linux i open source do Azure, migracja hurtowni danych do Azure, modernizację aplikacji internetowych w Azure, kubernetes w Azure.

Zapowiedziano aktualizację kompetencji w zakresie bezpieczeństwa, obejmującą usługi na platformie Azure i Microsoft 365.

Pojawią się także nowe dane dotyczące modelu licencjonowania Cloud Solution Provider. Gigant zapowiada także dodatkowe modele cenowe (obejmują m.in. rozliczenia SaaS) i program lojalnościowy.

 

Pierwszy raz na taką skalę

Jedną kluczowych nowości jest m.in. Azure Lighthouse, rozwiązanie do zarządzania usługami Azure u wielu klientów z jednego miejsca. Według Microsoftu wyposażono je w zaawansowane narzędzia automatyzacji i wspomagające wydajność. Koncern twierdzi, że po raz pierwszy tworzy rozwiązanie na tak dużą skalę z partnerami i dla partnerów.

Do tego dochodzi program migracji Azure (Azure Migration Program - AMP) obejmujący narzędzia i wskazówki, które mają ułatwić i przyspieszyć przeprowadzkę klientów do chmury Azure. Transfer dużych ilości danych chmury ma ułatwić m.in. narzędzie Data Box Heavy, w którym do dyspozycji będzie 1 PB pamięci masowej (przydaje się np., gdy są problemy z łącznością sieciową). Inne narzędzie powiązane z Azure ma ułatwić partnerom wprowadzanie na rynek rozwiązań wykorzystujących sztuczną inteligencję.

Inwestycje w Dynamics 365 obejmują aktualizacje w Dynamics 365 Nonprofit Accelerator, nowe rozwiązania przeznaczone dla klientów z sektora motoryzacyjnego i usług finansowych.

Nowy program Business Applications ISV Connect ma zwiększyć możliwości partnerów, ułatwiając dostawcom oprogramowania publikowanie ich rozwiązań zarówno w AppSource, jak i Azure Marketplace. Dodano korzyści związane ze sprzedażą i marketingiem.

Wprowadzono nowe funkcje i narzędzia w Microsoft Teams - wdrożonej 2 lata temu chmurowej usłudze przeznaczonej dla klientów biznesowych, obejmującej narzędzia do współpracy (jak pracę nad plikami, czat), korzystającej z produktów Microsoftu, takich jak Office 365 i Skype. Rolą partnerów jest pomoc klientów w korzystaniu z Teams i usprawnianie procesów w organizacji. Dodano m.in. narzędzia ułatwiające wdrożenie i administrowanie Teams, rozwiązania dla contact center, funkcje zarządzania zespołem. Partnerzy będą mogli oferować swoim klientom wersję próbną usługi. Usługa jest teraz oferowana także w ramach Office 365 Pro Plus, wspierając tym samym sprzedaż tego pakietu.

Konferencja Microsoft Inspire 2019 odbywa się w Las Vegas w USA w dniach 14 - 18 lipca br.