Bunt partnerów Microsoftu. Petycję przeciwko zmianom we współpracy z resellerami i integratorami podpisało od 7 lipca już 1,5 tys. osób.

Protest jest wywołany niedawnymi zapowiedziami giganta. Otoż od 1 lipca 2020 r. partnerzy Microsoftu nie będą mogli korzystać z darmowych licencji na własny użytek (Internal Use Rights) w ramach Action Pack. "Prawa do używania licencji zostaną zaktualizowane w celu wykorzystania ich w scenariuszach rozwoju biznesu, takich jak cele demonstracyjne, rozwój rozwiązań i usług oraz wewnętrzne szkolenia" - zapowiedział producent. Od 1 października 2020 r. licencje będą przyznawane w zależności od kompetencji.

Zmieni się także model wsparcia technicznego. Od sierpnia 2019 r. wsparcie związane z rozwiązywaniem problemów dla produktów on-premise nie będzie dostępne w ramach Action Pack. Wsparcie będzie uzależnione od uzyskanych kompetencji.

Partnerzy nie kryją rozgoryczenia. Kelvin Kirby, jeden z przedstawicieli brytyjskiego stowarzyszenia partnerów Microsoftu, określił decyzję w sprawie licencji jako "najgorszą od 30 lat". Zwraca się uwagę, że dla integratorów i resellerów konieczność zakupu licencji z własnej kieszeni to spory wydatek. Co gorsza, taki krok burzy strategię firm projektowych, budowaną z uwzględnieniem licencji IUR, bo powoduje nieprzewidziane koszty.

Microsoft apeluje o cierpliwość. Radzi poczekać z ocenami do dorocznej konferencji partnerskiej Inspire, która startuje 14 lipca. Zostaną na niej zaprezentowane kompleksowo zmiany w programie partnerskim. Przedstawiciele koncernu zastrzegają, że kwestia licencji na własny użytek to jedynie niewielka część planowanych nowości. Będzie cały szereg korzystnych zmian dla partnerów, inwestycje Microsoftu mają im pomóc w osiągnięciu korzyści z rozwoju chmury - wynika z zapowiedzi.