Microsoft reorganizuje grupę Experiences and Devices. Dział sprzętowy zostanie połączony z Windows. Nowa jednostka nosi nazwę Windows and Devices - informuje zdnet.com, powołując się na wewnętrzne informacje koncernu.

Od 25 lutego szefem obszaru Windows Experience zostanie Panos Panay, Chief Product Officer Microsoftu. Dotychczasowy szef biznesu Windows, Joe Belfiore, wspólnie z Ales Holecek w drugiej połowie roku pokieruje zespołem Office. Pozostanie także szefem EPIC, obejmującym aplikacje na Androida i iOS oraz Microsoft News.

Połączenie urządzeń i klienckiego Windows ułatwi działanie w modelu, w którym nad urządzeniami Surface, systemem operacyjnym oraz Office odrębne dotychczas zespoły już od dawna pracują wspólnie, aby optymalnie połączyć sprzęt i oprogramowanie. Podkreśla też rosnące znaczenie biznesu Surface - dzięki niemu Microsoft stał się znaczącym graczem na rynku sprzętu (Surface'y generują rocznie już blisko 4 mld dol. sprzedaży), na którym są przecież także klienci i partnerzy Microsoftu, dostawcy OEM komputerów i tabletów.

 

Więcej przetasowań na górze

Będą też inne przesunięcia na stanowiskach w firmie. Szef Microsoft Teams i weteran korporacji Brian MacDonald kończy swą misję, ale pozostanie doradcą szefa grupy Experiences and Devices. Na pozycji lidera Teamsów zastąpi go Jeff Teper, kierując także zespołami OneDrive'a i SharePointa. Z kolei Kirk Koenigsbauer, wiceprezes odpowiedzialny za Microsoft 365, zostanie dyrektorem operacyjnym w Experiences and Devices.

Zmiany nie obejmą zespołu Core OS and Intelligent Edge, który pozostanie częścią organizacji Azure Engineering - wynika z informacji.

Reorganizacja następuje po dobrych wynikach Microsoftu w IV kw. 2019 r. Zysk netto korporacji wzrósł o 38 proc. rok do roku, do 11,6 mld dol., przy przychodach 36,9 mld dol. To z kolei oznacza wzrost o 14 proc. W biznesie Windows poprawa na sprzedaży była 25-procentowa (do czego przyczyniły się zakupy OEM), a Surface - 6-procentowa.