Microsoft postanowił wycofać się z likwidacji darmowych licencji dla partnerów (IUR - Internal User Rights). Zasady ich przyznawania miały zostać zmienione od 1 lipca 2020 r. i uzależnione od kompetencji.

"Biorąc pod uwagę wasze opinie, postanowiliśmy wycofać wszystkie planowane zmiany związane z prawami użytku wewnętrznego i planami dotyczącymi kompetencji, które zostały ogłoszone na początku miesiąca. To oznacza, że od nowego roku finansowego nie zostaną wprowadzone żadne istotne zmiany. W lipcu przyszłego roku nie dotkną was ograniczenia w zakresie licencji UIR albo wzrost kosztów związany z tymi licencjami" - poinformowała partnerów na blogu szefowa kanału sprzedaży Gavriella Schuster.

Gigant podjął szybką decyzję w obliczu protestów społeczności partnerskiej na całym świecie. Pod wywieszoną w internecie petycją do Microsoftu o rezygnację ze zmian zasad przyznawania licencji UIR w ciągu kilku dni podpisało się ponad 6 tys. osób. Rozgoryczeni partnerzy wskazywali, że odebranie integratorom i resellerom praw do darmowych licencji na użytek wewnętrzny jest nie fair i oznacza spore koszty nawet dla małych firm. Pojawiały się głosy, że bez licencji UIR współpraca z gigantem w ogóle nie będzie opłacalna. Teraz, po głosach rozgoryczenia, w sieci pojawiły się nawet pochwały pod adresem korporacji za błyskawiczną reakcję na opinie partnerów.

"Zobowiązujemy się do dostarczenia jeszcze bardziej wyczerpujących informacji oraz do konsultacji z naszą społecznością partnerską, aby złagodzić obawy i rozwiązać problemy z wyprzedzeniem." - zapowiada Gavriela Schuster.

Microsoftowi wobec zbliżającej się dorocznej konferencji partnerskiej Inspire (rozpocznie się 14 lipca) z pewnością zależało na uspokojeniu nastrojów. Inaczej kwestia licencji UIR mogła przyćmić całe wydarzenie.