Najważniejszą nowością proponowaną przez resort jest wprowadzenie pełnomocnictw ogólnych w procedurach podatkowych. Dzięki temu podatnicy nie będą musieli ustanawiać pełnomocnictwa dla każdej sprawy w urzędzie skarbowym. Będzie możliwe elektroniczne złożenie jednego pełnomocnictwa, które ponadto zostanie zwolnione z opłaty skarbowej. Resort pozostawi możliwość składania pełnomocnictw szczególnych, zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej.

Pozostałe zmiany dotyczą m.in. zasad doręczania korespondencji oraz nieodpłatnego dostępu do Rejestru Zastawów Skarbowych na ruchomościach. Wprowadzona zostanie także klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania.

– To jest rozwiązanie zorientowane na duże korporacje, głównie międzynarodowe, które stosują sztuczki prawne prowadzące do obniżenia zobowiązań podatkowych – wyjaśnia agencji Newseria wiceminister finansów Janusz Cichoń.

Powołana zostanie Rada ds. Unikania Opodatkowania. Ministerstwo będzie wydawać tzw. opinie zabezpieczające, w których znajdą się wyjaśnienia dotyczące tego, co jest dopuszczalne, a co stanowi unikanie opodatkowania.

By poprawić skuteczność walki z szarą strefą, urzędy skarbowe otrzymają nowe uprawnienia dotyczące dostępu do informacji bankowych. Skarbówka nadal będzie mogła zwrócić się do banków jedynie w toku postępowania podatkowego oraz wtedy, gdy nie uda się uzyskać potrzebnych informacji bezpośrednio od podatnika.

– Chcemy ułatwić życie podatnikom, ale też stworzyć sobie możliwość lepszego przeciwdziałania przestępstwom podatkowym – podsumowuje wiceminister finansów.

Janusz Cichoń przewiduje, że proces uzgodnień międzyresortowych potrwa co najmniej miesiąc. Na razie gotowy jest projekt założeń – na napisanie ustawy potrzebnych będzie kolejnych kilka miesięcy.