Microsoft zmienił warunki licencji Office'a w ramach Programu użytkowania w domu (Home Use Program), który jest dostępny w organizacjach korzystających z Software Assurance (SA). Pracownicy uprawnionych firm stracili możliwość zakupu ze zniżką pakietów on-premise z bezterminową licencją: Office 2019 Professional Plus oraz Office 2019 dla użytkowników domowych i małych firm.

Zamiast tego zaoferowano im 30 proc. rabatu na abonament Office 365 Personal oraz Office 365 Home. Ci, którzy przed zmianami aktywowali swoje pakiety on-premise w ramach HUP, mogą nadal z nich korzystać zgodnie z dotychczasowymi zasadami. Ponadto również mają prawo do zakupu usługi Office 365 Home z 30-procentowym upustem.

Microsoft uzasadnia, że dzięki nowym warunkom licencji oferuje rabaty na najnowsze i najbardziej aktualne produkty.

Zmiany są związane ze strategią koncernu, który dąży do zwiększenia wpływów w modelu subskrypcyjnym i chmurowym. W II kw. br. przychody z komercyjnych produktów Office 365 wzrosły o 31 proc. rok do roku. Liczba aktywnych biznesowych użytkowników Office 365 sięgnęła 180 mln, a konsumenckich - blisko 35 mln.