W marcu br. polski rynek wchłonął o 8 proc. mniej monitorów do PC niż rok wcześniej - według danych dystrybutorów zebranych przez Context.

Na zachodzie Europy zaobserwowano zupełnie inny trend - sprzedaż w marcu 2020 r. wzrosła 35 proc. rok do roku, przyczyniając się do poprawy w I kw. br. o 18 proc.

Cała I poł. 2020 r. prawdopodobnie również zamknie się na plusie, ale nie na tak dużym jak w I kw. br., czyli największa fala popytu (ale być może nie ostatnia) już minęła - zdaniem analityków.

 

Kwarantanna zwiększyła popyt

W drugiej połowie lutego, po zamknięciu wielu fabryk w Chinach, rosły zamówienia w dystrybucji. Potem w większości krajów europejskich wiele osób przeniosło się do pracy w domu.

„Ta zmiana spowodowała gwałtowny wzrost popytu na monitory oraz komputery i akcesoria” - mówi Dominika Koncewicz, starszy analityk Contextu.

Zamknięcia szkół pomogły również zwiększyć sprzedaż konsumencką.

"Nadal istnieje duże zapotrzebowanie na monitory w sektorze publicznym, na przykład dla szpitali i administracji. To zwiększone zapotrzebowanie doprowadziło do wzrostu sprzedaży modeli biznesowych i konsumenckich o 18 proc. w pierwszym kwartale” - komentuje ekspert.


Masa towaru dla e-tailu

Klienci znacznie zwiększyli zakupy internetowe. Sprzedaż monitorów z dystrybucji do e-tailu wzrosła szybciej niż w przypadku innych kanałów - w całym I kw. br. o 33 proc. na zachodzie Europy.

Popyt był jednak tak nieoczekiwany i silny, że wielu europejskich dystrybutorów miało niskie zapasy sprzętu.

„W połączeniu z zakłóceniami w dostawach, które w mniejszym lub większym stopniu dotknęły wszystkich producentów, może to prowadzić do niższej sprzedaży w nadchodzących tygodniach i potencjalnie wpłynąć na sprzedaż w maju. Jeśli jednak popyt zarówno ze strony sektora prywatnego, jak i publicznego pozostanie wysoki, a podaż osiągnie normalny poziom, powinniśmy zacząć obserwować ożywienie w końcu II kwartału, które będzie kontynuowane w III kwartale” - przewiduje Dominika Koncewicz.

 

Sprzedaż monitorów w dystrybucji w marcu 2020 r. (wzrost rok do roku)

Kraj  Wzr
Wielka Brytania 66%
Niemcy 48%
Rosja -1%
Hiszpania 28%
Francja -15%
Holandia 83%
Włochy -21%
Polska -8%
Szwajcaria 68%
Szwecja 27%
Czechy 54%
Austria 34%
Irlandia 172%
Dania 25%
Belgia 12%
Portugalia 20%
Finlandia 19%
Norwegia 15%
Litwa 10%
Łotwa 81%
Estonia 31%
Słowacja -49%

Źródło: Context