W maju br. oferty pracy z sektora IT stanowiły niemal połowę wszystkich ogłoszeń (41 proc.) na monsterpolska.pl. Ludzie z żadnej innej branży nie mają takiego wzięcia. Jedna czwarta anonsów (25 proc.) dotyczyła centrów usług.

Najbardziej poszukiwani są programiści i administratorzy baz danych. Potencjalni kandydaci powinni znać Java Script, SQL, HTML, C++ oraz języki obce. Wymagane jest nie tylko kierunkowe wykształcenie, lecz także doświadczenie zawodowe. Ale to nie wszystko. - Pracodawcy cenią kompetencje miękkie - dodaje Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl. - Pożądany pracownik powinien być otwarty, zaangażowany, łatwo nawiązywać kontakty i nie mieć problemów z pracą w grupie.

W przypadku Centrów Usług Wspólnych (Shared Services Center) portal rekrutacyjny z miesiąca na miesiąc odnotowuje rosnące zainteresowanie naborem. Dotyczył on przede wszystkim pracowników z branż: IT/inżynieria – 46 proc., finanse i księgowość – 21 proc., obsługa klienta – 15 proc., HR – 6 proc. Kandydaci muszą wykazać się kompetencjami miękkimi i znajomością języków obcych, także tych mało popularnych.

Całkiem sporo – 13 proc. - ofert pracy na monsterpolska.pl pochodziło z branży sprzedażowej. Poszukiwano pracowników zarówno na niższe stanowiska, jak i na kierownicze posady. Wymagania były różne – od obowiązku posiadania kilkuletniego doświadczenia, do legitymowania się zapałem do pracy. Jeśli zaś chodzi o języki obce, to w tej branży ceni się przede wszystkim angielski. Nawet na wyższych stanowiskach zazwyczaj wystarcza komunikatywna znajomość tego języka.