Mitel złożył ofertę przejęcia Avaya za 2,2 - 2,4 mld dol. Umowa może zostać podpisana już w przyszłym tygodniu - według The Wall Street Journal. Według dziennika jest jednak więcej zainteresowanych. Zakup Avayi rozważa jeden z funduszy inwestycyjnych i gotów jest wyłożyć na ten cel nawet 5 mld dol. Transakcja o tej wartości miałaby objąć również zadłużenie spółki, sięgające ponad 3 mld dol. 

Blisko 1,5 roku temu Avaya zakończyła postępowanie restrukturyzacyjne, które doprowadziło do układu z wierzycielami. Zadłużenie korporacji ograniczono o ok. 50 proc.

Przejęcie Avayi może pomóc Mitelowi konkurować z dużymi graczami na rynku UC, jak Cisco czy Microsoft. Obecnie firma ma wielu małych i średnich klientów, podczas gdy Avaya posiada dużą bazę klientów korporacyjnych. Ostatnio koncentruje się w coraz większym stopniu na rozwiązaniach chmurowych. Mitel chce natomiast umocnić swoją pozycję jako lidera rynku zintegrowanej komunikacji jako usługi (UCaaS). Według własnych danych ma na świecie 4,6 mln użytkowników, w tym 1,4 mln użytkowników UCaaS. Ocenia, że rynek UCaaS w zachodniej Europie wzrośnie o 12,7 proc. w ciągu najbliższych 4 lat. Ekspansję w regionie EMEA ma ułatwić zawarty w br. kontrakt z Westcon-Comstor.

Według prognozy Synergy Research wartość światowego rynku UC wzrośnie w 2019 r. o 9 proc., do 45 mld dol. Jednak sprzedaż rozwiązań hostowanych i chmurowych zwiększy się o 19 proc., a on premise - o 3 proc. UCaaS to obecnie ponad 20 proc. globalnego rynku UC.

Mitel w ub.r. został przejęty przez fundusz inwestycyjny kosztem 2 mld dol. i rośnie w ostatnich latach poprzez przejęcia. W 2017 r. przejął amerykańską firmę ShoreTel za ponad pół miliarda dol.

Niedawno doszło do finalizacji przejęcia Polycoma przez Plantronics, co wskazuje na postępującą konsolidację na rynku rozwiązań do zintegrowanej komunikacji i współpracy. Powstała nowa korporacja o nazwie Poly.