Dzięki kredytowi zabezpieczonemu zwrotem nadwyżki VAT-u firmy, oczekujące na pieniądze urzędu skarbowego, mogą wcześniej otrzymać i wykorzystać należne środki. Bank uruchamia je w momencie przedstawienia deklaracji VAT z dołączonym pisemnym upoważnieniem do przekazania kwoty zwrotu na rachunek kredytodawcy. Upoważnienie ma charakter nieodwołalny, tzn. nie można już zmienić sposobu zadysponowania nadwyżką. – Zwrot VAT-u na własny rachunek albo przeniesienie podatku z danej deklaracji na następne okresy rozliczeniowe nie będą możliwe – wyjaśnia Agata Łapińska, doradca podatkowy z ASB Tax. 

Upoważnienie powinno zawierać:

– dane podatnika i kredytodawcy (imię i nazwisko lub nazwę podatnika, nazwę banku lub SKOK-u udzielającego kredytu, ich adresy i NIP-y)

– rachunek banku (SKOK-u), na który ma być przekazany zwrot

– wskazanie deklaracji podatkowej, której dotyczy upoważnienie

– wskazanie kwoty zwrotu podatku, która ma być przekazana jako zabezpieczenie kredytu

– podpis podatnika.

 

Upoważnienie trzeba złożyć najpóźniej w terminie właściwym do złożenia deklaracji podatkowej, której dotyczy zwrot VAT-u. Inaczej będzie nieskuteczne. 

Firmy zainteresowane finansowaniem pod zabezpieczenie zwrotem podatku VAT, powinny zwrócić szczególną uwagę na treść umowy kredytowej – radzi ASB Tax. Zwrot na konto kredytodawcy może dotyczyć wyłącznie nadwyżek podlegających zwrotowi w ramach podstawowego, 60-dniowego terminu. Oznacza to, że minimalnym okresem spłaty pożyczonego kapitału, określonym w umowie kredytowej, może być właśnie 60 dni. 

Uzyskanie kredytu zabezpieczonego zwrotem VAT-u w ciągu 25 dni byłoby najkorzystniejszym rozwiązaniem, ponieważ odsetki zostałyby naliczone przez bank tylko za ten okres, ale ustawa tego nie przewiduje. Jest jednak możliwość skrócenia standardowego, 60-dniowego terminu. Według firmy doradczej podatnik powinien w tym celu, po zakończeniu okresu rozliczeniowego (miesiąca lub kwartału), którego zwrot dotyczy, złożyć niezwłocznie deklarację ze zwrotem podatku i upoważnienie (jeszcze przed upływem ostatecznego terminu składania deklaracji). 

Przykładowo o zwrot nadwyżki VAT w deklaracji składanej np. za kwiecień, można wystąpić już 2 maja. W takim przypadku, jeżeli organy podatkowe nie zakwestionują kwoty zwrotu, środki powinny wpłynąć na konto w ciągu 60 dni od momentu dostarczenia deklaracji. Za dzień jej złożenia uznaje się dzień jej wpływu do organu podatkowego. Można więc np. wysłać deklarację drogą elektroniczną, a samo upoważnienie dostarczyć do organu podatkowego bezpośrednio.

Według ASB Tax może dojść do przedłużenia terminu lub zakwestionowania wysokości kwoty zwrotu. W przypadku większych kwot powszechną praktyką fiskusa jest sprawdzenie prawidłowości złożonej deklaracji. Przedłużenie tzw. czynności sprawdzających ponad ustawowy termin 60 dni może oznaczać dla podatników, którzy kredyt zabezpieczyli zwrotem VAT, wydłużenie okresu odsetkowego. Przedsiębiorcy starający się o kredyt, powinni więc zadbać o odpowiednie zapisy w umowach kredytowych, uwzględniające taką ewentualność i zabezpieczające ich interesy. Jeżeli organ podatkowy nie stwierdzi nieprawidłowości i zwrot okaże się zasadny, urząd skarbowy musi wypłacić należną kwotę wraz z odsetkami.