Choć spowolnienie dotknęło branżę IT (na Pracuj.pl o 17 proc. spadła liczba ofert w porównaniu z II kwartałem), to nadal pracy dla fachowców jest sporo. W sumie w III kw. doliczono się ponad 6 tys. ogłoszeń z branży IT. Szukano najczęściej informatyków, przede wszystkim programistów (36 proc. ofert), w większości znających języki programowania Java, PHP, platformę .NET, a także specjalistów od projektowania i wdrażania (15 proc.) oraz administratorów (14 proc.).
 
Według Pracuj.pl liczba propozycji dla wymienionych kategorii w stosunku do II kw.  br. spadła (w przypadku wdrożeniowców nawet o 22 proc.), wzrosło natomiast zapotrzebowanie na pracowników innych działów, przede wszystkim wspierających rozwój biznesu, np. biurowych (wzrost o 21 proc.). Poza informatykami, na liście top 5 poszukiwanych specjalistów w sektorze IT znaleźli się również handlowcy oraz fachowcy od konsultingu.

– Najwięcej ofert jest tradycyjnie dla programistów, ale nie brakuje propozycji dla administratorów sieci i systemów, wdrożeniowców, czy osób zajmujących się utrzymaniem infrastruktury i wsparciem technicznym. Pracę najłatwiej jest znaleźć w popularnych technologiach, choć na przykład specjaliści PHP muszą liczyć się z dużą konkurencją, a w związku z tym często również z niższymi niż inni zarobkami.
– mówi Grzegorz Kieliszczyk ze Sterii.

W popularnych technologiach, jak Java czy C++, wymagane jest doświadczenie projektowe. Nie jest ono niezbędne przy niszowych specjalnościach (do tej grupy należą osoby znające takie języki programowania i systemy, jak Cobol, AS 400, Python, PowerBuilder). W tym wypadku czasem dłużej czeka się na pracę, ale warunki mogą być lepsze.

Informatycy poszukiwani są także w innych branżach – dużo propozycji pochodziło z firm doradczych i sektora finansowego, gdzie odnotowano nawet wzrost zapotrzebowania o ok. 7 proc. W sumie w okresie lipiec-wrzesień, wszystkich ofert dla specjalistów IT było na Pracuj.pl ponad 18,5 tys. Najwięcej na Mazowszu (co 4. oferta).