W tegorocznej, ósmej edycji konkursu wśród Najlepszych Miejsc Pracy Polska 2016 sprawdzono 86 spółek. Spośród nich wyróżniono 25 firm w 3 kategoriach – zatrudniających poniżej 50 osób, poniżej 500 osób oraz powyżej 500 osób. W tej ostatniej grupie numerem 1 okazał się polski oddział Cisco, a za nim był Microsoft.

Oto laureaci konkursu z branży IT.

Firmy zatrudniające powyżej 500 osób
1. Cisco
2. Microsoft
4. Sii

Firmy zatrudniające poniżej 500 osób
2. Objectivity Bespoke Software Specialists
3. Syncron Poland
5. Astor
11. EMC

W kategorii firm zatrudniających poniżej 50 osób nie było spółek IT.

W zeszłym roku kolejność na topie wśród największych firm była odwrotna – Microsoft był pierwszy, a Cisco drugie. Nieco straciło Sii (było nr 3). W tym roku w piątce wyróżnionych firm zabrakło Atosa (nr 5 w ub.r.).

W porównaniu z rankingiem sprzed roku spadło także EMC (było nr 4). Objectivity Bespoke Software Specialists utrzymało swoją pozycję, a z czołówki wypadło Akamai (było nr 3).

O miejscu na liście decyduje łączna ocena, na którą składają się wyniki: audytu kultury organizacyjnej i praktyk HR (1/3 wagi) oraz ankiety pracowniczej (wskaźnik zaufania w firmie – 2/3 wagi). Na dobry rezultat końcowy największy wpływ mają 3 czynniki: przekonanie pracowników, że firma jest zarządzana uczciwie, poczucie, że w osobie zatrudnionej pracodawca dostrzega nie tylko pracownika, ale także człowieka oraz partnerskie traktowanie ludzi, bez względu na stanowisko.

Według danych Great Place To Works poziom satysfakcji osób zatrudnionych w wyróżnionych firmach powoli rośnie od 8 lat. Np. w 2012 r. 75 proc. pracowników była skłonna zgodzić się z twierdzeniem „biorąc wszystko pod uwagę, uważam, że moja firma jest wspaniałym miejscem pracy”, a w tym roku – 85 proc.

Największa różnica pomiędzy tegorocznymi a ubiegłorocznymi laureatami konkursu dotyczy dialogu prowadzonego wewnątrz organizacji. Wyraźnie wzrosła gotowość pracodawców do zasięgania opinii pracowników (poprawa wskaźnika o 5 proc.) oraz angażowania ich w procesy podejmowania decyzji dotyczących ich pracy i otoczenia (wzrost o 6 proc.). W ciągu 5 lat edycji konkursu  oba wskaźniki poszły w górę o 10 punktów procentowych.