CBA pojawiło się dziś w ZUS-ie, Ministerstwie Finansów, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w kilku firmach informatycznych, a także w prywatnych mieszkaniach. Zatrzymano 14 osób, w tym co najmniej 3 wysokich urzędników ZUS-u z pionu informatyzacji oraz szefa rady informatyzacji resortu finansów, Dariusza Ś. Śledztwo nadzoruje prokuratura Warszawa - Praga. Na obecnym etapie odmawia szczegółowych informacji. Zatrzymani zostali przesłuchani.

Jak wynika z nieoficjalnych doniesień, zarzuty są związane ze zmową cenową, niewykluczone są również zarzuty korupcji. Dariusz Ś. znalazł się na celowniku służb w związku z jego działaniami jako wiceprezesa ZUS-u, którym był od 2009 r. (do Ministerstwa Finansów przeszedł w listopadzie br.). Agenci prześwietlają m.in. tegoroczny przetarg na dostawę dla ZUS-u 3,3 tys. urządzeń drukujących, w którym pojawił się zarzut zmowy cenowej (odrzuciła go Krajowa Izba Odwoławcza). 

W sierpniu br. przetarg wygrał Arcus, jednak jego ofertę odrzucono ze względu na rażąco niską cenę. KIO miała także wątpliwości w przypadku dwóch innych spółek – Teneo i Decsoft, które jej zdaniem były ze sobą powiązane. Wszystkie 3 firmy proponowały w przetargu sprzęt Kyocery, a Teneo i Decsoft kupiły go w Arcusie, stąd pojawił się zarzut jednego z konkurentów, że firmy znały swoje oferty. Alarmował on również, że specyfikację przetargu napisano pod markę Kyocera, ale KIO odrzuciła również ten zarzut.

Arcus poinformował, że 3 grudnia br. „zarząd udzielił informacji funkcjonariuszom CBA w związku z postępowaniem w sprawie przetargu dla ZUS”. Rzecznik firmy podkreśla, że po odrzuceniu oferty Arcus nie jest już stroną w prowadzonym obecnie przez ZUS postępowaniu przetargowym. 

Warto przypomnieć, że w tym roku NIK przedstawiła raport z kontroli w ZUS, dotyczący zamówień związanych z Kompleksowym Systemem Informatycznym. Mianowicie izba wykryła szereg nieprawidłowości w postępowaniach, w wyniku których Asseco otrzymało kontrakty warte ponad 1 mld zł. Dokumenty w tej sprawie NIK przekazał CBA. ZUS nie zgodził się z zarzutami.