Wartość światowego rynku NAS zwiększy się z 23,2 mld dol. w 2020 r. do 48 mld dol. do 2025 r. Tym samym średnia stopa wzrostu co roku wyniesie 15,7 proc. - według prognozy MarketsandMarkets.

Zwiększone wykorzystanie smartfonów, laptopów i tabletów, skutkujące generowaniem dużych ilości danych oraz przyjęciem technologii 4G i 5G są najważniejszymi czynnikami generującymi szybki wzrost sprzedaży NAS-ów.

Przewiduje się, że urządzenia wyposażone w 1 - 8 kieszeni dyskowych będą miały największy udział w rynku w najbliższych latach - tak samo jak w 2019 r. Mniejsze NAS-y są niezmiennie najchętniej kupowane, ponieważ pozostają najbardziej popularne wśród różnych klientów: w małych i średnich firmach, w domach, ośrodkach edukacji i badań, wśród dostawców usług biznesowych i konsultingowych, w branży mediów i rozrywki. Wzrost ilości danych generowanych w tych branżach prowadzi do zwiększonego zapotrzebowania na NAS-y z 1-8 zatokami.

 

NAS-y idealne dla MŚP i domu

Oczekuje się, że najszybciej będą rosły przychody w segmencie NAS średniej klasy, które w ocenie analityków są idealnymi i niedrogimi rozwiązaniami dla małych i średnich firm oraz dla konsumentów.

W 2019 r. największy udział w sprzedaży miały NAS-y typu scale-up. Są zwykle wdrażane w małych i średnich biurach, domach, edukacji i hotelach, w których generowane są umiarkowane ilości danych, a jedyny wymóg to ich przechowywanie. Ponadto są tańsze niż NAS-y scale-out, przeznaczone do zastosowań, gdzie wymagane jest opanowanie szybko rosnącej masy danych i wyższa wydajność.

 

Więcej hybryd

Analitycy spodziewają się znacznego wzrostu obrotów z zastosowań hybrydowych, obejmujących zarówno wdrożenia lokalne, jak i zdalne, gdzie przenoszone są nieaktywne dane. Będzie coraz więcej takich wdrożeń ze względu na potrzebę backupu.

Jeśli chodzi o branże, to w 2019 r. największe inwestycje w NAS-y odnotowano w bankowości, usługach finansowych i ubezpieczeniach. Powodem jest generowanie dużych ilości danych. Firmy z tego sektora potrzebują wysoce skalowalnych i niezawodnych rozwiązań, aby uniknąć problemów związanych z bezpieczeństwem.