Na serię FAS2500 składają się trzy modele (FAS2520, FAS2552 i FAS2554), zapewniające od 336 do 576 TB przestrzeni dyskowej. Każdy z nich można wyposażyć także w 4 TB pamięci flash. Nowe macierze zastąpią poprzednią rodzinę FAS2200 i są od niej – jak informuje producent – do 46 proc. szybsze oraz mają do 48 proc. większą pojemność. 

Nowe macierze, podobnie jak wszystkie pozostałe urządzenia NetApp, wyposażono w oprogramowanie Data ONTAP. Jego nowa wersja oferuje m.in. możliwość integracji z usługą Amazon Web Services (AWS) oraz infrastrukturą chmury publicznej dostarczaną przez ponad 200 usługodawców. 

– W tej chwili także w Polsce szukamy partnerów do współpracy w tym modelu – powiedział CRN Polska Konstantin Ebert, odpowiedzialny za sprzedaż rozwiązań NetApp m.in. w regionie Europy Wschodniej.

Klienci, którzy kupią mniejszy model macierzy z serii FAS2500, mogą go rozbudować do bardziej zaawansowanej wersji poprzez wymianę kontrolera, bez przerywania pracy urządzenia. Po takiej operacji zachowywane są także dane znajdujące się na twardych dyskach. Od razu są one dostępne dla użytkowników. 

NetApp zaprezentował także największą do tej pory w swojej ofercie macierz dyskową – FAS8080 EX. Urządzenie jest przeznaczone do pracy w bardzo dużych centrach danych firm oraz u dostawców usług. Jego maksymalna wydajność to 4 mln operacji wejścia-wyjścia na sekundę. Macierz umożliwia udostępnienie 5,7 PB przestrzeni na 1440 dyskach oraz 36 TB pamięci flash.

 

Trzy pytania do…

Konstantina Eberta, odpowiedzialnego za sprzedaż rozwiązań NetApp m.in. w regionie Europy Wschodniej

CRN Ostatnio w Europie znacznie ograniczyliście liczbę partnerów. Na ile kanał dystrybucyjny pozostaje ważny dla NetApp?

Konstantin Ebert Bycie naszym partnerem wymaga dużych inwestycji w technologię i wiedzę. Niestety, nie wszyscy spełniają stawiane przez nas wymagania i dlatego w ciągu ostatnich sześciu miesięcy ograniczyliśmy liczbę partnerów w regionie EMEA z 3900 do 2000. Obecnie 87 proc. naszej sprzedaży odbywa się przez partnerów, co w branży pamięci masowych jest bardzo korzystnym dla nich wynikiem. 

CRN Czy na kształt kanału dystrybucyjnego w Polsce będzie miał jakiś wpływ fakt, że dotychczasowy szef polskiego biura – Krzysztof Celmer – odszedł z NetApp i stanął na czele firmy Citrix w Polsce?

Konstantin Ebert Nie, zdecydowaliśmy, że w całej Europie nie będzie pozycji country managera. Polska nie jest tu wyjątkiem, dla mnie jest to kraj bardzo efektywny i ze stabilną gospodarką, a więc o największym priorytecie. Dużo tu inwestujemy, a obecnie zatrudniamy nowych ludzi na stanowiskach sprzedażowych i przedsprzedażowych. Poza tym, nadal działamy głównie przez partnerów, którzy są odpowiedzialni za usługi wsparcia świadczone klientom. Polska ma wiele ciekawych firm o średniej wielkości i z pewnością jest bardzo dobrym krajem na wiele długoterminowych inwestycji. 

CRN W Polsce NetApp nie jest postrzegany jako firma działająca agresywnie na rynku, w przeciwieństwie do waszego największego konkurenta, czyli EMC. Czy planujecie utrzymać taki model w czasach, gdy rynek stawia coraz większe wyzwania?

Konstantin Ebert Rzeczywiście, nawet nasi partnerzy sugerują nam zwiększenie asertywności, chociaż na pewno te dwie firmy trzeba porównywać biorąc poprawkę na fakt, że EMC ma znacznie szersze portfolio produktów, co przekłada się na większą liczbą pracowników i obroty. My natomiast jesteśmy znacznie bardziej lojalni wobec kanału. Nasi partnerzy są szczęśliwi, że unikamy sytuacji, gdzie maszyny za 10 tys. dol. mogą instalować resellerzy, ale te za milion dol. będziemy instalować sami. U nas partnerzy zawsze będą mieli gwarancję, że będą odpowiedzialni za serwis i usługi. Ponadto w przeciwieństwie do EMC, my nigdy nie będziemy budowali naszych własnych usług chmurowych.