Połączenie jest związane z zakupem Alcatel – Lucent przez Nokię za 15,6 mld euro w ub.r. Wstępną umowę w tej sprawie podpisano w kwietniu 2015 r.

Według Nokii zakończono proces transformacji. Portfolio obu firm zostało zintegrowane w ramach pięciu grup biznesowych: Mobile Networks, Fixed Networks, IP/Optical Networks, Applications & Analytics and Nokia Technologies. Nokia po sprzedaży działu map Here koncentruje się na sprzęcie sieciowym dla telekomunikacji i technologiach bezprzewodowych. Chce być liderem ewolucji do komunikacji 5G, Internetu rzeczy i chmury. Połączenie sił obu firm może przyspieszyć rozwój w tych obszarach i obniżyć koszty. Wśród klientów Nokia wymienia dostawców usług telekomunikacyjnych, administrację państwową, firmy internetowe, wielkie przedsiębiorstwa. Zamierza powalczyć o prymat na rynku z takimi koncernami jak Cisco, Ericsson, Huawei. Regulatorzy rynku zarówno w Unii Europejskiej jak i Ameryce uznali, że połączenie Nokii i Alcatela nie zaszkodzi konkurencji w tych regionach, dlatego zgodzili się na fuzję.

Nowy koncern zatrudnia 104 tys. pracowników, specjalistów R&D jest ok. 40 tys. W 2014 r. połączone wydatki pro forma na badania i rozwój wyniosły według spółki 4,2 mld euro. Wspólnie obie marki mają ok. 31 tys. grup patentowych.

W 2014 r. przychody Nokii i Alcatel – Lucent wyniosły 24,7 mld euro netto, a zysk operacyjny – 2,3 mld euro. Nowy koncern ma spore zasoby gotówki – w czerwcu 2015 r. łączna wartość środków pieniężnych netto sięgała 8,1 mld euro.

Według szacunku Nokii wartość rynku, na którym działa firma, dzięki przejęciu powiększyła się o ok. 50 proc., z 84 mld euro do 130 mld dol., głównie w Ameryce i w Chinach. Średni roczny wzrost tego rynku w latach 2014 – 2019 jest oceniany na 3,5 proc.
 
W Polsce Nokia Networks dostarcza rozwiązania mobilne i usługi operatorom sieci komórkowych, a także PKP PLK. W kraju zatrudniała w III kw. ub.r. 3750 osób. Ma 3 oddziały, w tym centra badawcze we Wrocławiu i Krakowie. Według Nokii łącznie polskie ośrodki to największe krajowe centra R&D w branży ITC. Polscy inżynierowie pracują nad rozwiązaniami sieci 5G, LTE, Internetem rzeczy. Pierwsze stacje bazowe 5G mają zostać uruchomione w 2020 r.