Obie firmy zakończyły negocjacje i ustaliły warunki przejęcia. Aby doszło ono do skutku, zgodę muszą wyrazić akcjonariusze oraz regulatorzy rynku. Finalizacja transakcji jest spodziewana w I poł. 2016 r.

Dzięki połączeniu Nokia chce być liderem rynku rozwiązań sieciowych dla telekomunikacji, rywalizując z takimi gigantami jak Cisco, Ericsson i Huawei. Do najważniejszych celów korporacji należy rozwój w największych krajach, jak Chiny i USA. Nokia liczy na synergie, które obniżą koszty połączonego biznesu o miliony euro. Firma zapowiedziała, że planuje „usprawnienie organizacji i racjonalizację pokrywających się produktów”, co zwiastuje gruntowną restrukturyzację, przebudowę portfolio i redukcję zatrudnienia. 

Centrala firmy będzie znajdować się w prawdopodobnie w Finlandii, natomiast największe ośrodki badawcze pozostaną we Francji. Połączenie działań laboratoriów obu firm może zaowocować przyspieszeniem rozwoju innowacji. Nokia po wchłonięciu Alcatela zamierza skoncentrować się na biznesie sieciowym. Dla pozostającego częścią firmy (mocno zmniejszonej po sprzedaży Microsoftowi działu sprzętu i usług w ub.r.) działu map cyfrowych Here firma rozważa „strategiczne opcje”, co najpewniej oznacza sprzedaż tego biznesu. Wśród zainteresowanych wymienia się Ubera i fundusze inwestycyjne. Wartość tego działu jest szacowana na ok. 2 mld euro.