Zmienią się terminy dotyczące faktur. Według ogólnej zasady należy je wystawiać nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę. Jeśli przed dostawą lub realizacją usługi nastąpiła zapłata (całości lub części należności) fakturę wystawia się najpóźniej w 15. dniu miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty.

Zanim usługa zostanie wykonana, a towar wydany, możliwe będzie wystawianie faktur, ale nie wcześniej niż 30 dnia przed:
– dostawą towaru lub wykonaniem usługi
– otrzymaniem całości lub części zapłaty.

Od ww. zasady są wyjątki (art. 106 i ust. 8), dopuszczające wypisanie faktury przed 30. dniem (jeżeli zawiera informację, jakiego okresu rozliczeniowego dotyczy). Np. w związku z usługą ustalane są następujące po sobie okresy płatności lub rozliczeń, w tym usługi ciągłe z płatnościami rzadszymi niż rok.

Nowy termin odnosi się również do faktur zaliczkowych dokumentujących część zapłaty. Można wystawiać faktury zbiorcze, na jednym dokumencie znajdą się wszystkie transakcje z miesiąca kalendarzowego.

Przykład
Przedsiębiorca dostarczył towar 28 września. Zgodnie z aktualnymi przepisami, fakturę należy wystawić pomiędzy 28 września a 5 października. Według prawa obowiązującego od 2014 r. w tej samej sytuacji podatnik może wypisać faktury pomiędzy 29 sierpnia (tj. na 30 dni przed wykonaniem usługi) a 15 października.

W szczególnych sytuacjach zostały określone szczegółowe terminy wystawienia faktury (art. 106 i ust. 3 i 4), dotyczące usług budowlanych, dostawy książek, drukowania książek. Do wyjątków zalicza się także sprzedaż towarów w opakowaniach zwrotnych.

– Dla przedsiębiorcy najważniejsze jest posiadanie aktualnego oprogramowania finansowo-księgowego. To ono zapewni bezkolizyjne przejście na nowe przepisy w 2014 roku – mówi Łukasz Żur, Łukasz Żur, Business Development Manager MSP w Comarchu.