Obowiązek składania nowego JPK_VAT został przesunięty z 1 kwietnia br. na 1 lipca br. – poinformowało Ministerstwo Finansów na Twitterze. JPK_V7M i JPK_V7K, obejmujące także deklaracje VAT (nie trzeba będzie ich już składać osobno), od 1 kwietnia br. miał obowiązywać duże firmy, a 1 lipca br. – pozostałe. Z wpisu zamieszczonego na Twitterze przez resort wynika, iż nowy lipcowy termin dotyczy wszystkim podatników, a więc także MŚP.

Na początku marca KAS udostępniła środowisko testowe plików i nowe wzory JPK. Jeszcze przed epidemią sygnalizowano, że przygotowania do nowego JPK to duże obciążenie dla firm i mogą nie zdążyć przed 1 kwietnia.

 

Beneficjenci dostali więcej czasu

Ministerstwo zmieniło również termin zgłaszania danych do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Miał upłynąć 13 kwietnia br., przedsiębiorcom dano czas do lipca br.

Rejestr obejmie informacje o osobach sprawujących bezpośrednią lub pośrednią kontrolę nad spółką. Za brak terminowego zgłoszenia grozi 1 mln zł kary.

Stratę w 2020 r. można odliczyć za 2019 r.

Ponadto resort zapowiedział, że stratę poniesioną w 2020 r. przedsiębiorcy będą mogli odliczyć od dochodu za 2019 r. – pod warunkiem, że ich przychody spadną o co najmniej 50 proc. wobec 2019 r. Możliwa będzie korekta zeznań za 2019 r. – informuje MF. Nie podano szczegółów. Zmiany są elementem Tarczy Antykryzysowej.