Park Jae-Wan został powołany nowym prezesem Samsunga. Dotychczas, od 2016 r., był jednym z dyrektorów niewykonawczych korporacji. Odpowiada za komitet audytu i zarządzania w Samsung Electronics. Dyrektor ma za sobą karierę w administracji centralnej. Pełnił funkcję ministra finansów i strategii Korei Płd (2011 - 2013). Był również związany ostatnio z jedną z uczelni.

Samsung komentuje, że nowy lider zwiększy niezależność zarządu i transparentność kierownictwa firmy. Jako szef rady dyrektorów nadzoruje strategię firmy, nie zajmuje się bieżącym zarządzaniem.

Poprzedni prezes, Lee Sang-hoon, ustąpił ze stanowiska, po tym jak został skazany w grudniu ub.r. na 1,5 roku więzienia w związku z oskarżeniem o utrudnianie działalności związkowej w Samsungu. Złożył odwołanie od wyroku.

W sądzie ponownie jest sprawa Lee Jae Yonga, faktycznego lidera konglomeratu Samsunga, który ma zarzuty korupcyjne.

Sędzia zajmujący się tą sprawą krytykował Samsunga za brak systemu zapobiegającego nadużyciom w kadrze kierowniczej. W odpowiedzi korporacja powołała zespół zewnętrznych ekspertów, który ma patrzeć na ręce szefom firmy.

Komunikat związany z powołaniem Park Jae-Wana wskazuje, że nominacja jest częścią tych działań.

Jednocześnie jako nowych dyrektorów wykonawczych zaproponowano szefa finansów Samsunga, Yoon Ho Choi, oraz szefa biznesu telewizorów Han Jong-hee.