Nowy projekt modułu chłodzącego opracował Intel. Ma zwiększyć rozpraszanie ciepła o 25 - 30 proc. - informuje Digitimes. Konstrukcja składa się z komór parowych i arkuszy grafitu. W odróżnieniu od dotychczas używanych modułów chłodzących zostanie umieszczona za ekranem. Grafitowe arkusze zostaną poprowadzone w zawiasach. Projekt znajdzie zastosowanie w laptopach, których ekran można odchylić maksymalnie o 180 st. Trwają prace nad rozwiązaniem, które znajdzie także zastosowanie w modelach konwertowalnych z ekranem w pełni obrotowym.

Innowacja ma umożliwić konstruowanie jeszcze cieńszych i pozbawionych wentylatorów notebooków. Wiele marek ma pokazać sprzęt wyposażony w nowe chłodzenie na CES 2020 w Las Vegas na początku stycznia.

Zmiany mogą ożywić segment notebooków po tym, jak minie gorączka zakupów związana ze zbliżającym się końcem wsparcia dla Windows 7 (14 stycznia 2020 r.). IDC prognozuje, że sprzedaż tradycyjnych notebooków i stacji roboczych będzie spadać w latach 2019 - 2023 średnio o 9,5 proc. co roku. Popyt na ultracienkie modele ma jednak zwiększać się przeciętnie o 5,3 proc. rocznie. W efekcie za 4 lata będzie sprzedawanych dwa razy więcej takich urządzeń niż tradycyjnych notebooków.