Firma Nvidia zajmowała się do niedawna głównie projektowaniem procesorów do kart graficznych używanych w komputerach przeznaczonych do gier. Ostatnio coraz mocniej rozwija swoją ofertę platform sztucznej inteligencji dla przemysłu motoryzacyjnego.

Superkomputer Nvidia Drive PX będzie m.in. przetwarzał dane pochodzące z kamer i radarów umieszczonych na samobieżnych autach Toyoty. Dzięki systemowi sztucznej inteligencji pojazd może „obserwować” otoczenie i odpowiednio reagować na rozwój sytuacji na drodze. Dzięki przetwarzaniu na bieżąco dużych ilości informacji może poruszać się samodzielnie.

Do prac nad samochodami autonomicznymi Toyoty została powołana w ubiegłym roku specjalna spółka badawcza Toyota Research Institute. Współpracuje ona m.in. z Massachusetts Institute of Technology (MIT) i z Uniwersytetem Stanforda. Prowadzone przez nią badania dotyczą zarówno aut w pełni autonomicznych jak i systemów wspomagających kierowców w bezpiecznej jeździe. Spółka otrzyma w ciągu pięciu lat miliard dolarów wsparcia od rządu japońskiego.

Partnerstwo Toyota Motor Corporation i Nvidia Corporation to kolejny przykład zacieśniającej się współpracy firm z branży motoryzacyjnej i sektora ICT.

Źródło: Newseria