Ministerstwo finansów zamierza wprowadzić obowiązkowy split payment m.in. w obrocie elektroniką od początku 2020 r. Tak zakłada projekt przygotowywanych zmian.

W lutym br. Komisja Europejska zgodziła się wprowadzenie tego rozwiązania w Polsce od 1 marca 2019 r. do 28 lutego 2022 r. Jednak w tym roku fiskus prawdopodobnie nie zdąży już wprowadzić odpowiednich przepisów w tej sprawie.

Mechanizm podzielonej płatności w przypadku elektroniki obejmie notebooki, laptopy, tablety, smartfony i inne telefony komórkowe, konsole do gier wideo, nośniki HDD i SSD, procesory, tusze, tonery, aparaty fotograficzne, kamery cyfrowe i telewizory. Wprowadzenie obowiązkowego MPP spowoduje, że zasada odwrotnego obciążenia VAT, jak również solidarnej odpowiedzialności, zostanie zniesiona dla tych kategorii produktów. W MPP należność z faktury jest dzielona na kwotę netto i VAT, który trafia na odrębne subkonto, gdzie w praktyce pieniądze zostają zamrożone na poczet rozliczeń z fiskusem.

 

ROR nie wystarczy

Ponieważ rozliczenie w MPP dla wspomnianych kategorii będzie obligatoryjne, handlującymi nimi przedsiębiorcy muszą rozliczać się poprzez rachunki firmowe, a nie zwykłe konta osobiste (ROR), na których split payment nie jest możliwy. Na fakturach zostaną umieszczone informacje o obowiązku zapłaty w MPP.

Zgodnie z założeniem podzielona płatność będzie obowiązkowa przy regulowaniu należności przelewem. Zagraniczne podmioty, dokonujące transakcji objętych polskim VAT-em, będą musiały założyć w kraju rachunek bankowy.

Utrzymany zostanie szybszy termin zwrotu podatku VAT (25 dni) - taki jaki teraz obowiązuje przy dobrowolnej podzielonej płatności. Ma to poprawić płynność finansową przedsiębiorstw rozliczających się na zasadzie MPP. To największa obawa związana z nowym rozliczeniem zwłaszcza wśród MŚP, które dodatkowo borykają się często z zatorami płatniczymi.

Zgodnie z propozycją z subkonta VAT będzie można regulować nie tylko podatek od towarów i usług (tak jak obecnie), lecz także inne daniny wobec fiskusa, jak również płacić składki ZUS. Firmy rozliczające się w ramach split payment będą tak jak teraz zwolnione od sankcji VAT.

Projekt zmian będzie przedmiotem konsultacji. Na początku roku Związek Cyfrowa Polska postulował m.in. uproszczenie rozliczeń w ramach MPP i objęcie nową regulacją także płatności w walutach obcych.