Jednym z obszarów pożądanych zastosowań łączności 5G będzie przemysł – wynika z analiz przeprowadzonych przy pomocy platformy badawczej Huawei X Labs. W inteligentnych fabrykach technologia ta będzie wykorzystywana do bazującego na chmurze bezprzewodowego sterowania robotami. Z drugiej strony 5G znajdzie zastosowanie w domowej rozrywce, gdzie będzie służyło do korzystania z chmurowych zasobów filmów i gier.

Zarówno do przemysłowych jak i domowych celów może być stosowana rzeczywistość wirtualna i rzeczywistość rozszerzona (VR i AR). Przemysł, jak zauważyli przedstawiciele Huawei, będzie wymagał wyższej przepustowości oraz niższego opóźnienia, aby móc bardziej polegać na 5G. Dotyczy to sytuacji, gdy zasoby obliczeniowe oraz pamięć masowa VR i AR są ulokowane w chmurze. Niezbędna jest wówczas sieć, która zapewni maksymalnie 5 milisekund opóźnienia i przepustowość co najmniej 9.5 Gb/s.

Do innych, najbardziej obiecujących kierunków rozwoju sieci 5G Huawei zalicza: inteligentne auta, drony czy generalnie inteligentne miasta. Technologia ta znajdzie również powszechne zastosowanie w: telemedycynie, systemach gromadzenia i wymiany energii (connected energy). W sieciach społecznościowych będzie służyć na przykład do filmowych, panoramicznych relacji na żywo. Dzięki niej możliwe będzie poza tym posiadanie osobistych asystentów z elementami sztucznej inteligencji.

 – Z uwagi na dynamiczny rozwój technologii 5G operatorzy mogą dowolnie dostosować ją do własnej strategii biznesowej, aby szybko wykorzystać jej potencjał w celach komercyjnych – powiedział Ryan Ding, prezes Huawei Carrier BG.

Firma poinformowała również o zestawieniu we współpracy ze szwajcarskim operatorem Sunrise najszybszego do tej pory połączenia 5G. Podczas pokazu w Zurychu przepustowość przy pobieraniu danych wyniosła 3,28 Gbit/s. Wydajność zastosowanego rozwiązania została przedstawiona przy pomocy wirtualnej rzeczywistości, 360 stopniowego panoramicznego połączenia video na żywo oraz dwunastu równoległych transmisji w jakości 4K.