Koncern Jeffa Bezosa oficjalnie wystartował z usługą AWS Database Migration Service, która ułatwia migrację baz danych Oracle, SQL Server, MySQL oraz PostgreSQL do chmury AWS. Według specjalistów Amazona przeniesienie 1 TB danych (on-premise) do chmury zajmuje 10-15 minut i kosztuje około 3 dol.

Równocześnie Microsoft, wraz z niedawnym wprowadzeniem na rynek SQL Servera 2016, rozpoczął kampanię, w ramach której klienci Oracle’a, po przejściu na nowy system Microsoftu, będą mogli liczyć na darmowe licencje. ”Promocja” trwa do 30 czerwca br. i obliguje użytkowników do podpisania 3-letniej subskrypcji w ramach pakietu Software Assurance.  

Zarówno przedstawiciele AWS, jak też Microsoftu przekonują, że ich bazodanowe rozwiązania chmurowe – w porównaniu z ofertą on-premise Oracle’a zapewniają wystarczającą wydajność a jednocześnie są znacznie tańsze.

Zarząd Oracle'a nie komentuje obecnych „podchodów” konkurencji. Z danych za trzeci kwartał 2016 roku finansowego wynika, że sprzedaż oprogramowania on-premise tego dostawcy wraz z licencjami chmurowymi osiągnęła w tym czasie wartość 7,1 mld dol., przy czym wartość sprzedaży produktów chmurowych wzrosła o 57 proc. (do poziomu 583 mln dol.) rok do roku.