Wartość polskiego rynku rozwiązań chmurowych rośnie według IDC w tempie 20-22 proc. rocznie. To 6 razy więcej niż w pozostałych sektorach IT razem wziętych (mają +3 proc. średniego wzrostu) - twierdzi w ISBnews.tv Janusz Naklicki, wiceprezes Oracle'a na region RACE (Rosja, Afryka, Europa Środkowa i Wschodnia). Tegoroczne obroty na usługach chmury publicznej w Polsce IDC ocenia na ok. 200 mln dol. wobec 160 mln dol. w 2016 r.

„Akceptacja i adaptacja chmury w Polsce jest zdumiewająca. W ciągu ostatnich 12 miesięcy zauważyliśmy szerokie otwarcie naszych klientów na rozwiązania cloudowe, co także przekłada się na sprzedaż” – twierdzi przedstawiciel Oracle'a. 

Powołuje się na kolejne dane, z których wynika, że ok. 40 proc. firm w Polsce używa lub zamierza skorzystać z chmury jeszcze w tym roku, a w 2018 r. dołączy do nich kolejne 20-25 proc., co da łącznie ok. 60-65 proc. W Europie Zachodniej ten odsetek sięga blisko 80 proc. "W Polsce jest trochę do nadrobienia" - wskazuje menedżer.

Według badania IDC na zlecenie Oracle'a przychody z rozwiązań chmurowych w Europie Środkowej i Wschodniej, łącznie z Rosją, sięgają 1 mld dol. rocznie. Ponad połowa przypada na rozwiązania SaaS (oprogramowanie jako usługa), a pozostałe na PaaS (platforma jako usługa) oraz IaaS (infrastruktura jako usługa).

Rozwój rozwiązań chmurowych jest priorytetem Oracle'a, zarówno na świecie, jak i w Polsce pod nowym kierownictwem (stery polskiego oddziału przejął na początku lipca Adam Wojtkowski, były szef Dell EMC). W roku finansowym 2017 Oracle w skali światowej odnotował 66-procentowy wzrost przychodów z rozwiązań chmurowych, do 4,7 mld dol. "W Polsce wzrost sprzedaży jest dwucyfrowy. Nie odbiegamy od światowych tendencji" - zapewnia wiceprezes. 

Źródło: ISBnews