Wzrost sprzedaży infrastruktury IT (serwerów, pamięci masowej i sieciówki) zwolnił do 4,8 proc. w I kw. 2019 r., osiągając sumę 38,8 mld dol. – według Canalys. Wyhamowanie nastąpiło nagle po dobrym 2018 r., kiedy to obroty wzrosły o 16,3 proc. (w całym roku).

Powodem jest głównie znaczne ograniczenie wydatków w hiperskalowych centrach danych. Ponadto wciąż nie widać większego popytu wśród dostawców usług, zakończył się cykl wymiany serwerów mainframe, a wzrost sprzedaży serwerów korporacyjnych i pamięci masowych był mniejszy niż w ub.r. – wylicza firma badawcza. Zauważa jednak, że całkowita wartość dostaw była o 1,8 mld dol. wyższa w porównaniu z ub.r.

W I kw. br. najbardziej zwolniły serwery (3,7 proc. wzrostu wobec 39,2 proc. przed rokiem). Ceny sprzętu już nie rosną tak szybko jak w ub.r., a sprzedaż w ujęciu ilościowym spada. Firmy wciąż wymieniają maszyny na nowe, ale większy nacisk kładzie się na integrację usług chmurowych z istniejącymi zasobami lokalnymi w ramach strategii hybrydowych IT.

Storage był na plusie 4,6 proc. w porównaniu z 19,8 proc. w I kw. 2018 r. Najważniejsze obszary inwestycji klientów to pamięci flash i infrastruktura hiperkonwergentna. Zarządzanie danymi będzie kluczowym elementem strategii hybrydowych IT.

Największy wzrost nastąpił w infrastrukturze sieciowej (+6,5 proc.). Kontynuowano odświeżanie sieci kampusowych, przyspieszyło przejście na Wi-Fi 6. SD-WAN stała się największą szansą na rozwój.

W całym 2019 r. sprzedaż infrastruktury IT wzrośnie o 6,4 proc. – przewiduje Canalys. „Im dłużej trwa wojna handlowa między USA a Chinami, tym większy będzie miała wpływ na gospodarkę i inwestycje biznesowe." – uważa analityk.

Liderami rynku są Cisco, Dell EMC i HPE, którzy w sumie mają 52 proc. udziału w sprzedaży serwerów, pamięci masowych i sieciówki łącznie.