Światowe przychody z systemów pamięci masowych dla przedsiębiorstw nieznacznie spadły (o 0,6 proc.) w I kw. 2019 r., do 13,4 mld dol. i to w sytuacji, gdy w przeliczeniu na pojemność nastąpił wyraźny wzrost (+14,1 proc.), do 114,2 eksabajtów - według IDC.

Zmniejszyła się zwłaszcza sprzedaż storage'u w serwerach (-6,6 proc.), osiągając nieco ponad 3,6 mld dol. przychodów. Stanowi to 26,6 proc. udziału w wydatkach na pamięć masową dla przedsiębiorstw. Przychody z zewnętrznych systemów wyniosły prawie 6,9 ​​mld dol., co oznacza wzrost o 5 proc. w porównaniu z I kw. 2018 r.


Flash z zaciągniętym hamulcem

Wyniki potwierdzają kontynuację spowolnienia, widocznego już w końcu ub.r. Co istotne, widać je w przypadku macierzy flash, co wskazuje zdaniem analityka, że słabną możliwości aktualizacji istniejących baz. 

Dostawcy ODM, którzy ostatnio zwiększali sprzedaż, stracili ponad 5 proc., ale marki OEM radziły sobie lepiej.

Dell Technologies był największym dostawcą w I kw. br., generując 22,2 proc. światowych przychodów z systemów pamięci masowych dla przedsiębiorstw (-1 proc. r/r). HPE spadł w podobnej skali (-1,6 proc.), utrzymując 17,3 proc. udziału.

NetApp, firma specjalizująca się we flashu i hybrydach, miała 6,7 proc. udziału w całkowitych przychodach, symbolicznie zwiększając sprzedaż (+0,5 proc.). Wzrosty osiągnęło natomiast Hitachi (+4.7 proc.) i Lenovo (+14,6 proc.), które tak jak Huawei (+14,6 proc.) poprawiło wynik najbardziej w czołówce.