Ceny DRAM będą nadal topnieć II poł. 2019 r. - prognozuje DRAMeXchange, oddział TrendForce. Nie ma oznak zmiany trendu zwłaszcza w przypadku komputerowych i serwerowych pamięci.

W efekcie dla obu rodzajów DRAM ceny spadną w II kw. br. o ok. 20 proc., a w III kw. br. dołek powinien być mniejszy - ok. 10 proc. Moduły sprzedawane luzem na rynku konsumenckim potanieją o 15-20 proc. w II kw. br. oraz o ok. 10 proc. w III kw. br. Dla DRAM mobilnego dołek będzie nieco mniejszy (5-20 proc. w zależności od rodzaju).

W sumie II kw. br. ceny DRAM pójdą w dół o 15-20 proc., a w III kw. br. o ok. 10 proc. - prognozuje DRAMeXchange,

Analitycy wyjaśniają że spadki cen kontraktowych pogłębiły się w I kw. br. (przekroczyły 20 proc. wobec IV kw. ub.r.), ale obniżki nie ożywiły popytu. Magazyny nadal są pełne zapasów, które wystarczają średnio na ok. 5 tygodni. Dla komputerowych i serwerowych DRAM osiągają nawet 7-tygodniowe poziomy - ustalił DRAMeXchange. Produkty będą więc nadal przeceniane. Np. dla najczęściej kupowanych 8-gigowych modułów na PC ceny w I kw. br. zanurkowały o 30 proc., do ok. 40 dol. Spodziewany jest spadek do 35 dol., a w końcu roku nawet do 30 dol. za szt.

W przypadku produktów na PC popyt ograniczają braki procesorów Intela do urządzeń z niższych i średnich półek.

Zdaniem analityków ewentualne spowolnienie spadku stawek za DRAM w II poł. br. zależy od tego, czy popyt zwiększy się i w jakim stopniu magazyny zostaną wyczyszczone z zapasów.