Udział branży IT w polskim PKB sięga 5 proc. To niewiele, ale nie należy zapominać, że systemy i narzędzia informatyczne odgrywają  istotną, a często kluczową rolę w tworzeniu pozostałych 95 proc. naszego PKB. Warto też pamiętać, że na początku transformacji udział ten wynosił 0,5 proc. Tegoroczne jubileuszowe Forum Teleinformatyki – przynajmniej podczas sesji otwarcia – miało charakter z podsumowujący minione dwadzieścia lat.

Cyfrowy impet

Internet ma coraz większe znaczenie i dla obywateli, i dla administracji – zauważył Włodzimierz Marciński, pełnomocnik ministra ds. rozwoju kompetencji cyfrowych w administracji w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji. Według danych MAiC-u obecnie buduje się 45 tys. km sieci szerokopasmowych, a dostęp do szerokopasmowego Internetu ma 70 proc. gospodarstw domowych. Cyfrowy impet, jak mówią przedstawiciele administracji, już podnosi sprawność funkcjonowania państwa. Przedstawiciel MAiC-u przypomniał słuchaczom sesji otwarciowej o Programie Zintegrowanej Informatyzacji Państwa (przyjętym na początku bieżącego roku). Już dziś, jak punktował Włodzimierz Marciński, przez Internet można m.in. założyć firmę, uzyskać dostęp do danych przestrzennych, załatwić sprawę w ZUS, zgłosić zbiórkę publiczną. A do 2015 roku będzie można m.in.: uzyskać dostęp do własnych danych medycznych, mieć automatycznie wypełnioną deklarację PIT, załatwić sprawy związane z ubezpieczeniem OC pojazdu.

Systemy wielkiej zmiany

Taki był tytuł jednej z sesji, które odbyły się pierwszego dnia forum. Omówiono na niej działające już, choć stale rozbudowywane systemy, które znacząco zmieniły funkcjonowanie państwa, a nierzadko znakomicie usprawniły komunikację na styku obywatel-urząd. Dotychczasowe osiągnięcia oraz dalsze plany zaprezentowały na m.in. ministerstwa: finansów, gospodarki, sprawiedliwości, a także oraz NBP, GUGiK i ZUS.

O administracji działającej, podobnie jak biznes, projektowo i odchodzącej od organizacji typu silosowego mówiła Mirosława Boryczka, dyrektor generalny w Ministerstwie Finansów. Następuje zmiana systemu pracy urzędów, spowodowana wpływem informatyki – powiedziała, dodając, że i w sektorze publicznym i w prywatnym zmiany wymuszają te same mechanizmy. Boryczka zaprezentowała Ministerstwo Finansów jako urząd realizujący strategię, według której państwo jest e-usługodawcą w stosunku do obywatela – klienta na e-usługi oferowane w ramach zintegrowanego systemu informatycznego. Do największych osiągnięć w tym zakresie MF zalicza zmiany w obszarze e-Cło, e-Podatki i e-Budżet. Ten ostatni ma dać każdemu obywatelowi dostęp do informacji statystycznych i analitycznych dotyczących finansów państwa. Mówiąc o e-Budżecie przedstawicielka ministerstwa finansów użyła określenia „wielki korporacyjny ERP dla całej administracji”, realizujący ideę przełączenia z silosów na zintegrowany system informacyjny.

Dariusz Bogdan były podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, obecnie przedsiębiorca, skupił się na usługach świadczonych za pomocą systemu Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zauważył, że tworzenie systemów administracji publicznej nie jest wartością samą w sobie, która polepszy warunki prowadzenia firm w Polsce. Przedsiębiorca czy zwykły obywatel zwykle potrzebuje czegoś od urzędu jeden, dwa razy w roku – i w tym, wąskim, kontekście roli tego typu systemów nie należy przeceniać – mówił Dariusz Bogdan. Dlatego podstawową wartością CEIDG jest według niego bezpieczeństwo obrotu gospodarczego – i przez ten pryzmat należy na niego patrzeć. Bezpieczeństwo to wzrasta, jeśli możemy łatwo sprawdzić kontrahenta. Dodał też, że trudno przecenić oszczędności czynione  dzięki funkcjonowaniu CEIDG.

System płatniczy po 20 latach

Według Adama Tochmańskiego, dyrektora Departamentu Systemu Płatniczego NBP, Polska dysponuje bezpieczną i sprawną infrastrukturą płatniczą. Do korzyści z przeprowadzenia wielkich zmian w krajowym systemie przedstawiciel NBP zaliczył m.in. zwiększenie bezpieczeństwa technologicznego i prawnego obrotu pieniężnego, skrócenie cyklu rozliczeniowego, integrację z infrastrukturą europejską, obniżenie kosztów obrotu pieniężnego, standaryzacje wybranych rodzajów płatności, zwiększenie zakresu możliwych usług płatniczych dla klienta. Korzystają na tym zarówno obywatel, jak i gospodarka oraz państwo.

Przyszłość polskiej infrastruktury płatniczej zależy od czynników zewnętrznych i wewnętrznych, m.in.  wejścia Polski do strefy euro, rozwój technologii, oczekiwań polskich banków i ich klientów co do zakresu i jakości świadczonych usług.   

Drugi dzień obrad wypełniły trzy równoległe sesje poświęcone nowym ideom: koncepcjom inteligentnych miast, usługom elektronicznym wdrożonym w administracji terenowej oraz ekonomicznym aspektom informatyzacji państwa. Ten ostatni projekt jest realizowany przez studentów, młodych absolwentów i młodych pracowników naukowych wspieranych przez NBP, Ministerstwo Finansów, MAiC i GIODO w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Obrady wieńczącego XX Forum Teleinformatyki Kotła Dyskusyjnego koncentrowały się na wyzwaniach stojących przed e-Państwem w kontekście konwergencji usług cyfrowych oraz zmieniających się warunków finansowania m.in. z funduszy unijnych.

W bieżącym roku forum odbyło się odbyło się w dniach 25 – 26 września w Miedzeszynie.

Magazyn CRN Polska był patronem medialnym imprezy.