Za niespełna dwa tygodnie zacznie obowiązywać nowelizacja prawa restrukturyzacyjnego. Wprowadza ona korzystne dla przedsiębiorców zapisy. Mianowicie pozwala uzyskać pomoc finansową państwa (np. rozłożenie na raty spłaty zaległych podatków i ZUS-u) jeszcze przed rozpoczęciem postępowania restrukturyzacyjnego. 

Dotychczas pomocy publicznej dla firm można było udzielać tylko w wyjątkowych sytuacjach, po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej w ramach tzw. procedury notyfikacji. Ale taki proces trwa nawet 15 miesięcy. Dzięki nowym przepisom nie będzie już konieczny.

Pomoc na ratowanie lub tymczasowe wsparcie zostanie udzielona tylko w formie pożyczki. Będą mogli ubiegać się o nią jedynie przedsiębiorcy, wobec których nie toczy się postępowanie restrukturyzacyjne. Wsparcie ma im pomóc w odzyskaniu płynności finansowej, dać czas na opracowanie planu naprawy biznesu i prowadzenie działalności, zanim plan zostanie wdrożony.

Inna forma pomocy jest przeznaczona na zrealizowanie planu restrukturyzacji. Takie wsparcie może mieć również formę pożyczki, ale także dopłaty, objęcia akcji, obligacji lub udziałów. O pomoc będą mogli się ubiegać zarówno przedsiębiorcy objęci postępowaniem restrukturyzacyjnym, jak i ci, wobec których nie jest ono prowadzone.

– Ta nowelizacja była bardzo oczekiwana przez firmy znajdujące się w restrukturyzacji jak i przez ich zarządców. Wierzyciele państwowi nie chcieli rozkładać zadłużenia na raty, uzasadniając to niedozwoloną pomocą publiczną. A nie ma udanej restrukturyzacji bez finansowania jej – komentuje Małgorzata Anisimowicz, doradca restrukturyzacyjny z kancelarii PMR Restrukturyzacje.