Gdy stawką jest 10 mld dolarów zaostrza się rywalizacja dostawców chmury. W ramach rządowego kontraktu całą pulę ma zgarnąć jedna firma, a głównym kandydatem do wygrania przetargu jest Amazon. Takiej polityce sprzeciwiają się główni rynkowi konkurenci operatora AWS, a Kongres USA żąda od Pentagonu wyjaśnień w sprawie jego chmurowej strategii.   

Przeciwnicy rozwiązania z jednym dostawcą przekonują, że lepsza jest strategia wielochmurowa. Zaangażowanie kilku dostawców cloud computingu miałoby znacząco podnieść poziom złożoności i rozproszenia systemów, a tym samym zwiększyć bezpieczeństwo i efektywność ich działania. Amerykański Kongres oczekuje od Pentagonu dokładnych wyjaśnień i zobowiązał go do przygotowania raportu wykazującego, w jaki sposób strategia pojedynczego dostawcy chmury zapewni najwyższe bezpieczeństwo i przyniesie korzyść podatnikom.

– Istnieje wiele kompetentnych firm technologicznych w obszarze wsparcia obronności, które chcą i są w stanie startować w tym przetargu, cieszę się więc, że otrzymają możliwość złożenia oferty. Zostało potwierdzone, że choć wybrany zostanie jeden oferent, nie musi to być pojedynczy dostawca, co oznacza, że w przetargu mogą startować konsorcja. Cały czas trzeba  będzie jednak monitorować proces przechodzenia do chmury, czy jest otwarty i uczciwy, a docelowo korzystny dla naszego bezpieczeństwa narodowego – podkreśla James Langevin, członek Podkomisji Kongresu USA ds. Sił Zbrojnych.

Działania Kongresu to odpowiedź na krytykę, jak ostatnio spadła na Pentagon. Jeszcze w lutym rynek wzburzyła informacja, że Departament Obrony przeznaczy 950 mln dolarów na migrację swoich danych do chmury przy wsparciu firmy REAN Cloud, współpracującej z Amazon Web Services. Główni konkurenci AWS, m.in. Google, IBM, Microsoft i Oracle, uznali to za faworyzowanie firmy, której przewodzi Jeff Bezos.

– Sprzeciw głównych graczy na amerykańskim rynku chmury nie jest niczym zaskakującym.  Z jednej strony mnogość procesów, jakie obsługiwać muszą systemy Departamentu Obrony, z drugiej – potrzeba zapewnienia wyjątkowo wysokiego bezpieczeństwa w wielu wymiarach i długim horyzoncie czasowym sprawiają, że zamknięcie się w jednym tylko środowisku chmurowym mogłoby być szkodliwe. W tym przypadku strategia łączenia rozwiązań technologicznych od wielu dostawców jest zdrowym, naturalnym podejściem – komentuje sprawę Jakub Bryła z Atmana, polskiego dostawcy usług chmurowych. 

Amazon dotychczas podpisał już umowy z amerykańską administracją na usługi w chmurze dla CIA i innych agencji wywiadowczych. Główna umowa, której wartość szacowana jest na 600 mln dolarów, została zawarta w 2013 roku – jeszcze za prezydentury Baracka Obamy.