Polska ma już zatwierdzone wszystkie programy sektorowe i wojewódzkie z nowej perspektywy unijnej 2014-2020. Wicepremier Janusz Piechociński zapewnia, że celem jest lepsze dostosowanie wydatków do potrzeb przedsiębiorstw.

– Chcemy odwrócić proporcje, tak by z obecnej 1/3 środków prywatnych w wydatkach na badania i rozwój zrobić 2/3, a więc zastosować mechanizm mnożnikowy. Dzięki temu sektor przedsiębiorstw będzie generował więcej projektów i środków – twierdzi wicepremier.

Według niego kluczowa przy ocenie projektów, m.in. w NCBiR, jest ich szybka realizacja i adaptacja do polityki gospodarczej, tak aby środki te przyczyniły się do podniesienia konkurencyjności polskiej gospodarki.

Na początku II półrocza br. rozpocznie się nabór wniosków do głównych programów operacyjnych UE w zakresie innowacyjności i działalności naukowo-badawczej. Najważniejszym z nich jest program Wiedza Edukacja Rozwój, z pulą środków 4,69 mld euro. 

W całej perspektywie na lata 2014 – 2020 na innowacyjność przeznaczono 25 mld zł. Według ministra Polska w programie rozwoju przedsiębiorstw kładzie nacisk na wyłonienie i rozwój klastrów wzorcowych. Mają pomóc w wypracowaniu polskiej specjalizacji w konkretnych dziedzinach.