Zdaniem PIIT trzeba wzmóc działania antykorupcyjne w obszarze zamówień publicznych (Izba podziela w tej kwestii opinię KE z nowego “Raportu o korupcji w krajach UE”), choć przyznaje, że póki co apele o podjęcie konkretnych działań i próby współpracy z Urzędem Zamówień Publicznych i MAC przynoszą niewielki skutek. Organizacja postuluje większą jawność w procedurach udzielania zamówień. Jej zdaniem problemy powoduje brak dialogu administracji z potencjalnymi dostawcami. „Niechęć do prezentacji wszystkim uczestnikom rynku, planów i celów wdrażanych projektów jest w Polsce nagminna” – stwierdza PIIT.

 

 

Za najpilniejsze dla usprawnienia systemu zamówień publicznych organizacja uważa:

 

1. Zwiększenie transparentności działań zamawiających, na etapie poprzedzającym wszczęcie postępowania (np. wcześniejsze publikowanie rocznych planów zamówień publicznych, dialog techniczny, który pozwali stronom na przygotowanie się do postępowania, a także zrozumienie potrzeb zamawiających i oferty dostawców)

 

2. Zakończenie dyktatu ceny i zwiększenie roli innych kryteriów, takich jak jakościowe. Ten kierunek poparł Parlament Europejski, przyjmując 15 stycznia br. nowe dyrektywy dotyczące zamówień publicznych.  

 

3. Likwidację zagrożeń związanych z brakiem równości stron w umowach – odpowiedzialność finansowa wykonawców jest niczym nieograniczona, nieograniczone są kary umowne.

 

Problemem jest także przygotowywanie SIWZ pod konkretnych uczestników postępowania.  

Według PIIT zmian wymaga nie tylko system zamówień publicznych. Ściganie przypadków korupcji także pozostawia wiele do życzenia. Izba zwraca uwagę na opieszałość organów ścigania w związku z tzw. infoaferą.

 

„Niedopuszczalnym jest fakt, że od pierwszych zatrzymań, do których doszło w 2011 r. do dnia dzisiejszego prokuratura przekazała do sądu tylko jedną sprawę dotyczącą ‘e-posterunku’. I w tym przypadku sąd nie wyznaczył do tej pory nawet terminu rozprawy. PIIT uważa, że należy usprawnić system walki z korupcją oraz działać na rzecz szybkiego wyjaśniania przez sądy wszystkich wątpliwości.” – zaznacza Izba.