Powstało pierwsze w Polsce i regionie Europy Środkowo - Wschodniej laboratorium testowe infrastruktury IT – informują Atman i Vertiv. Zostanie wyposażone przez dostawcę rozwiązań zasilania gwarantowanego i udostępnione klientom na terenie warszawskiego kampusu centrum danych Atman. Laboratoria do testów infrastruktury IT funkcjonują m.in. w Europie Zachodniej czy Stanach Zjednoczonych, a w Polsce jest to pionierska inicjatywa – zapewniają obie firmy.

Laboratorium kolokowanej infrastruktury IT ma pomóc w projektach badawczo-rozwojowych, jak w również testach działania systemów zasilania przy zmiennym obciążeniu. Będzie sprawdzane także działanie sprzętu w zmieniających się warunkach, takich jak wilgotność powietrza i temperatura. Ponadto uczelnie wyższe mogą tu testować swoje projekty.

Według badania przeprowadzonego przez Atmana we współpracy z Audytelem koszty energii elektrycznej niezbędnej do zasilania typowej 100-metrowej serwerowni wynoszą co najmniej 11,7 mln zł w ciągu 20 lat. W tej sytuacji nawet niewielkie zwiększenie efektywności energetycznej oznacza spore oszczędności. W ciągu ostatniego roku ceny energii na giełdzie towarowej wzrosły o 60 proc. Eksperci przewidują, że hurtowe ceny prądu w kolejnych latach będą dalej rosły. Testy mają pomóc klientom w znalezieniu optymalnych kosztowo rozwiązań.