Spółka Action Med ruszyła już blisko rok temu. Jej prezesem jest szef grupy, Piotr Bieliński. Nowy, dotąd poufny projekt Actionu, ma przyczynić się do poprawy kiepskich ostatnio wyników broadlinera (w 2015 r. zysk netto grupy spadł o blisko 67 proc.) i jest częścią strategii wejścia na nowe rynki, poza branżą IT.

Action Med będzie dostarczać sprzęt medyczny do szpitali i aptek. Głównym partnerem spółki jest Samsung. Action Med nie będzie działać z pomocą kanału partnerskiego IT, nie jest także spółką informatyczną. Jego oferta obejmuje m.in. systemy do diagnostyki obrazowej (USG, cyfrowe RTG), tomografy, zautomatyzowane systemy logistyczne do dystrybucji, systemy do archiwizacji i transmisji wideo zabiegów operacyjnych.

Piotr Pągowski, który działa w nowej spółce Actionu już od kwietnia ub.r., przekonywał podczas konferencji wynikowej broadlinera, że rynek, na którym działa Action Med, jest olbrzymi, a jego nasycenie jest niskie. Np. tzw. zrobotyzowane magazyny dla aptek i szpitali w zachodniej Europie są już w ok. 90 proc. placówek, w Polsce takich instalacji jest według niego kilka. Tymczasem tylko aptek jest w kraju ok. 13 tys.

Kolejnym pozytywnym aspektem jest według menedżera fakt, że umowy dystrybucyjne podpisywane zwykle są na wyłączność. Nie ma tak ostrej konkurencji jak na rynku IT.

Zarząd Actionu nie podał jednak aspektów finansowych dotyczących nowego biznesu, zarówno jeśli chodzi o aktualne liczby, jak i plany związane z nową spółką. Zakłada, że ta działka może tylko rosnąć.

– Rynek jest duży, społeczeństwo się starzeje, wzrośnie liczba pacjentów, będą rosnąć nakłady na medycynę – przekonywał wiceszef Action Med. Dodał, że w latach 2015 – 2020 na inwestycje w branży medycznej jest do dyspozycji 12 mld euro funduszy unijnych.

Piotr Pągowski ma wieloletnie doświadczenie w branży IT. Obecnie jest właścicielem firmy konsultingowej Arbor, prezesem spółki Sofia Soft, zasiada także w radach nadzorczych CD Projektu i gdańskiej spółki Solwit. Od 2011 r. do stycznia 2015 r. był w HP szefem działu komputerowego, a następnie komputerowo – drukarkowego (PPS), który obecnie stanowi trzon spółki HP Inc. Pracował także na stanowiskach kierowniczych w Microsofcie (2007 – 2011) i Intelu (1995 – 2006) – w tej ostatniej spółce był szefem na kraje CEE.