Specjaliści IT są nadal wśród najbardziej poszukiwanych pracowników, ale w porównaniu z początkiem roku nie odnotowano wzrostu zapotrzebowania - wynika z danych pracuj.pl. W II kw. br. 15 proc. spośród 44,9 tys. ofert zamieszczonych w serwisie dotyczyło specjalistów IT. Są oni na trzecim miejscu na liście potrzeb kadrowych firm. Pracodawcy częściej poszukują ludzi znających się na handlu i sprzedaży oraz na obsłudze klienta. W I kw. br. sektora IT dotyczyło 15 proc. z 49 tys. ogłoszeń na pracuj.pl, czyli w minionym kwartale zamieszczono nawet nieco mniej ofert.

Jeśli chodzi o pracodawców, to w II kw. br. firmy z branży IT opublikowały 6 proc. (z 44,9 tys.) informacji o rekrutacji na pracuj.pl, a przedsiębiorstwa z szerzej rozumianego sektora nowych technologii (Internet, telekomunikacja) - 9 proc. W I kw. było to 8 proc. z 49 tys.

Według danych pracuj.pl wysokość pensji w branży IT zależy w dużej mierze od znajomości języka obcego, przede wszystkim j. angielskiego. Np. osoba ze specjalizacją rozwój oprogramowania - architektura znająca język obcy powyżej poziomu średniozaawansowanego, może liczyć na 14 tys. zł wynagrodzenia miesięcznie, a ze słabszą znajomością języka - na prawie 11 tys. zł. W przypadku fachowca od administracji IT (sieci) średnie płace wynoszą odpowiednio 6,6 tys. zł oraz 5,1 tys. zł.

Według pracuj.pl pracownicy biegle posługujący się językiem obcym mogą zarobić nawet ponad 30 proc. więcej niż osoby nie posiadające takiej umiejętności (np. .Net developerzy - o 32 proc. więcej).