W ciągu minionych 5 lat organy podatkowe wydały 3,5 tys. wadliwych interpretacji podatkowych, które nie są wiążące dla fiskusa – według raportu Grant Thornton.

Firma doradcza zauważa, że dotyczą one głównie spraw związanych z VAT. Organy podatkowe na wniosek przedsiębiorców mają nierzadko rozwiać wątpliwości dotyczące ustalenia właściwej stawki podatku dla różnych produktów i usług. Do tego potrzebne jest jednak przypisanie im odpowiedniego PKWiU. Skarbówka często nie ma zamiaru się nad tym głowić, oczekując, że przedsiębiorca sam się tym zajmie. A jeśli nie chce tego zrobić (bo np. ma wątpliwości), organ podatkowy nierzadko odmawia wydania interpretacji. Jeżeli zaś przedsiębiorca wskaże PKWiU, to skarbówka wydaje interpretacje warunkowe, wiążące wtedy, jeśli podatnik właściwie określił kategorię statystyczną produktu lub usługi. A jeżeli nie – to już jego problem. W efekcie wydano kilka tysięcy interpretacji, które nie dają podatnikom pełnej ochrony przed karami skarbówki (grozi odpowiedzialność karno – skarbowa, jak i naliczenie odsetek), mimo że właśnie po to przedsiębiorca się o nie stara, aby mieć pewność, że rozlicza się zgodnie z prawem i nie będzie miał problemów w razie kontroli.

Co więcej, organy podatkowe nie przejmują się orzeczeniami sądów administracyjnych, które stwierdzają, że nie można wydawać interpretacji warunkowych – według raportu odnotowano już 17 wyroków WSA i NSA, wskazujących na nieprawidłowości w tym zakresie. Ponadto, jak zaważają eksperci, skarbówka ma także obowiązek interpretacji przepisów dotyczących PKWiU i nie może zrzucać odpowiedzialności na podatnika za pomyłki w tym zakresie.

„Część z interpretacji ma charakter warunkowy i daje pozorną ochronę” – ostrzega w raporcie Arkadiusz Łagowski, menedżer, doradca podatkowy z Grant Thornton. Radzi, by podatnicy sprawdzili swoje interpretacje, zanim to zrobi organ podatkowy.

Firma doradcza podpowiada podatnikom, którzy otrzymali wadliwą interpretację, by złożyli skargę do sądu administracyjnego, wnioskując o jej zmianę. Jeżeli minął już termin złożenia skargi, należy zwrócić się o ponowną interpretację wraz z kompleksową wykładnią przepisów. Gdy podatnik jej nie uzyska, trzeba skarżyć się do sądu administracyjnego.