W maju i czerwcu br. PMR przeprowadziło badanie opinii wśród menedżerów 200 największych firm IT. Okazało się, że 83 proc. ankietowanych oczekuje wzrostu całego rynku, 5 proc. spodziewa się spadków, a 12 proc. uznało, że sytuacja nie zmieni się w porównaniu z 2009 r. Średnia prognozowana przez respondentów dynamika wzrostu na 2010 rok to 7 proc. (a na 2011 r. – 13 proc.). Zdaniem menedżerów głównymi czynnikami wpływającymi pozytywnie na rynek IT w ciągu najbliższych 2 lat będą: poprawa sytuacji gospodarczej w Polsce (54 proc. badanych), wykorzystanie funduszy unijnych (26 proc.), poprawa sytuacji za granicą 21 proc.). Za najmniej istotny czynnik wzrostu uznano inwestycje w samorządach (4 proc.). Większymi optymistami okazali się przedstawiciele producentów, dystrybutorzy byli bardziej ostrożni w prognozach.

Bazując na opiniach menedżerów, danych uzyskanych od firm i ocenie ogólnej sytuacji gospodarczej, analitycy PMR oczekują 3,3 proc. wzrostu rynku IT w bieżącym roku, tj, do kwoty 25 mld zł. (w 2009 r.
wartość sprzedaży na polskim rynku wyniosła 24,2 mld zł, co
oznaczało spadek o 10,1 proc. w odniesieniu do rekordowego jak dotąd
roku 2008). Według pracowni badawczej więcej na sprzęt i inne rozwiązania IT będą wydawać gospodarstwa domowe i małe i średnie firmy. Jednak najmocniejsze odbicie jest spodziewane w administracji i w sektorze finansowym. Z prognozy wynika, że rynek sprzętu, który najbardziej ucierpiał na skutek kryzysu, będzie również najszybciej odrabiał straty w latach 2010-2011.

Klienci biznesowi, którzy masowo opóźniali wymiany sprzętu, będą z większą częstotliwością dokonywać zakupów. Dojdzie więc do rzadko spotykanej na polskim rynku IT sytuacji, kiedy to wzrost sprzedaży sprzętu będzie wyższy niż oprogramowania i usług. W perspektywie 3-4 lat najbardziej prawdopodobne jest jednak, że zarówno usługi jak i oprogramowanie będą się rozwijać szybciej niż rynek urządzeń. Powodem będzie rosnące nasycenie sprzętem w gospodarstwach domowych i presja na ceny, co pomimo wzrostu sprzedaży w sztukach przełoży się na niższe wyniki wartościowo.” – czytamy w raporcie.

 

Zdaniem PMR najbardziej prawdopodobny scenariusz na kolejne lata to powrót do dwucyfrowej dynamiki wzrostu w latach 2012-2014.