Przedsiębiorcy preferują chmurę hybrydową – wynika z ankiety przeprowadzonej wśród 750 dyrektorów ds. IT Europie. Połączenia chmury prywatnej i publicznej używa ponad połowa respondentów. 

Preferowanymi partnerami w dziedzinie cloud computingu okazują się lokalni dostawcy usług – wskazało na nich 25 proc. pytanych. Mniej popularna jest współpraca z firmami o ponadregionalnym obszarze działania (18 proc.) i większymi dostawcami usług oraz z globalnymi integratorami (17 proc.). Tylko 3 proc. respondentów twierdzi, że nie korzysta z żadnych usług w chmurze lub na taki zamiar. Ten sceptycyzm nie jest związany z wielkością firmy, branżą ani strategią wdrażania chmury.   

Ponad połowa respondentów (56 proc.), odpowiedziała, że bezpieczeństwo danych jest głównym argumentem przemawiającym za chmurą. To jeden z 3 najważniejszych czynników motywujących do wdrożenia. Wynika z tego, że powierzanie danych usługodawcom zewnętrznym nie jest postrzegane jako zagrożenie przez większość użytkowników. Respondenci wysoko cenią również elastyczność jaką daje chmura (55 proc.) i niższe koszty korzystania z IT (54 proc.). 

Najważniejsze zastosowania chmury to pamięć masowa i kopie zapasowe, ale jest ich znacznie więcej. Np. w Wielkiej Brytanii 56 proc. wskazało przechowywanie plików, 51 proc. — bazy danych, a około 40 proc. — analizy danych, przywracanie systemów po awarii i SaaS.
 
W Niemczech przechowywanie plików znalazło się na miejscu trzecim (60 proc.), bazy danych na czwartym (57 proc.), a po nich przywracanie systemów po awarii i SaaS (45 proc.). We Francji bazy danych (56 proc.) i przechowywanie plików (53 proc.) są na miejscach trzecim i czwartym. Inne opcje, takie jak praca zdalna, narzędzia do współpracy, analiza danych, SaaS i przywracanie systemów po awarii, wskazało 40 proc. lub mniej respondentów z Francji. Najmniej popularnym zastosowaniem chmury we wszystkich krajach okazała się kontrola nad dokumentami.

Ankietę na zlecenie NetApp przeprowadziła firma Opinion Matters w grudniu 2016 r.